Acil servise bel ağrısı ile başvuran hastaların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of the patients who applied to emergency service due to lumbago
  1. Tez No: 460274
  2. Yazar: ESRA ÖZER ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özer Ünal E. Acil servise bel ağrısı ile başvuran hastaların retrospektif olarak incelenmesi. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzmanlık Tezi. Ankara 2017.Çalışmamızda, acil servise başvuran spesifik ve nonspesifik bel ağrılı (BA) hastaların klinik özelliklerini inceleyerek, poliklinikte almış oldukları tanılar ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde,01.01.2016 - 29.02.2016 tarihleri arasında BA şikayeti ile başvuran 18 yaş ve üzeri tüm hastalar ile retrospektif olarak yapıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, acil servise aynı şikayetle başvuru sayıları, istenilen tetkikler, acil seviste son aldıkları tanı, yapılan tedaviler, konsültasyonlar, yatış varlığı, aynı şikayetle hastanenin diğer polikliniklerine başvuru varlığı, var ise istenilen tetkikler ve ortaya çıkan tanıları değerlendirildi. Verilerin analizinde Kolmogorov Simirnov, Anova, Kruskal Wallis, kappa katsayısı, Wilcoxon vePearson ki-kare testi kullanıldı. Çalışmamıza değerlendirilen 1038 hastanın yaş ortalaması 41,3±13,4 yıl olup, %55,3'ü erkekti. Acil servise başvuru sıklığı 1,16±0,48 kezdi. Hastaların %44'ünün acil servis sonrası polikliniğe başvurduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Özer Ünal E. Retrospective evaluation of the patients who applied to emergency service due to lumbago. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital,Specialist Thesis. Ankara 2017. In our study, we aimed to compare the clinical features of patients with specific and nonspesific low back pain (LBP) who applied to the emergency department with the diagnoses they had in the polyclinic. Our study was performed retrospectively with all patients over 18 years of age who were admitted with the complaint of LBP between the dates of 01.01.2016 -29.02.2016 at Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic. Patients' age, gender, number of referrals with the same complaint to emergency department, diagnosis, treatment, consultation, presence of hospitalization, referral to other clinics of the hospital with the same complaint, examination and diagnosis in the outpatient clinic were evaluated. Kolmogorov Smirnov, Anova, Kruskal Wallis, Kappa coefficient, Wilcoxon and Pearson chi-square test were used in the analysis of the data. The mean age of 1038 patients assessed in our study was 41.3 ± 13.4 years and 55.3% were male. The frequency of emergency services was 1,16 ± 0,48 times. It was determined that 44% of patients applied to polyclinic after emergency service.