Kandidaya bağlı dolaşım sistemi enfeksiyonlarının ortaya çıkışında risk faktörleri ve kolonizasyonun rolü
Risk factors for candida bloodstream infection and roll of the colonization
  1. Tez No: 460279
  2. Yazar: HESNA TAK
  3. Danışmanlar: UZMAN MUZAFFER FİNCANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kandidaya bağlı dolaşım sistemi enfeksiyonları son yıllarda hastanede yatan hastalarda giderek artan oranlarda görülmeleri, ciddi mortalite ve morbiditeye sebep olmaları nedeniyle dikkat çekmektedir. Kandidemi gelişen hastaların hemen hemen hepsinde bir veya daha fazla risk faktörü mevcuttur. Son yıllarda yapılan araştırmalar YBÜ'de Candida spp. ile kolonize hastaların kandidedemi için daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada; İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi YBÜ ve Hematoloji Kliniği'nde yatan hastalarda kandida kolonizasyonunun varlığını araştırıp; Kİ hesaplayarak, bu indeksin kandidemi gelişimini öngörmedeki rolünün belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmaya Haziran 2016 ve Kasım 2016 tarihleri arasında hastanemiz YBÜ(n=269) ve Hematoloji Kliniği (n=31)'nde yatmış olan 300 erişkin hasta (195 erkek, 105 kadın; yaş aralığı:18-96 yıl, yaş ortalaması:62,1 ± 17,8 yıl) dahil edildi. Hastaların yatışının ilk günü burun, boğaz, cilt ve rektal sürüntü kültürleri ile idrar ve kan kültürleri alındı. Sonrasında bu kültürler haftalık periotlar halinde yatışları boyunca tekrarlandı. Hastalardan gereklilik halinde trakeal aspirat ve SVK kültürü alındı. Alınan kültür örneklerinin Sabouraud Dextrose Agar (SDA) besiyerine ekimi yapıldı. 24-48 saat sonrasında üreyen candida spp. germ tüp testi, Kromojen Candida Agar Besiyeri (GBL, Türkiye) ve API ID 20C AUX (BioMerieux, France) maya tanımlama sistemi kullanılarak tiplendirilmesi yapıldı. Ekimler sonrasında alınan kültürlerde kandida üremesi olup olmamasına bakılarak her hasta için kandida kolonizasyon indeksi hesaplandı. Kİ>0,2 bulunan hastalar kandida ile kolonize kabul edilmiştir. Çalışmamız boyunca takip edilen 300 hastanın 33'ünde Kİ ≥ 0,5 bulunmuştur. Kandida ile kolonizasyon en fazla boğaz ve rektal bölgede görülmüş olup, en az aksilla bölgesinde saptanmıştır. Kandida kolonizasyonu hastaların yatış gününde %31 olarak saptanmışken, 3.haftadan sonra takip edilen tüm hastalar kandida ile kolonize olmuştur. Çalışma süresince takip edilen kandida kolonizasyonlu 175 hastanın yalnızca 5'inin kan kültüründe kandida üremesi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Candida infection of the bloodstream are becoming increasingly important in hospitalized patients in recent years because of its serious mortality and morbidity. Almost all patients with candidemia develop one or more risk factors. Studies in recent years have shown that Candida spp. in colonized patients at the İntensive Care Unit (ICU) have a icreased risk for candidemia. In this study; we investigated the presence of candida colonization in patients hospitalized in Istanbul Training and Research Hospital ICU and Hematology Clinic; by calculating Colonization Index (CI), we tried to determine the role of this index in predicting the development of candidemia. Between June 2016 and November 2016, 300 adult patients (195 males, 105 females; age range: 18-96 years) who were admitted to our hospital with ICU (n = 269) and Hematology Clinic (n = 31) were included in the study. In the first day of admission, nose, throat, skin and rectal swab culture urine and blood cultures were obtained. Subsequently, these cultures were repeated weekly. Tracheal aspirate and central venous catheter (CVC ) culture were taken as necessary. Cultures were sown on Sabouraud Dextrose Agar (SDA) medium. Candida colonies which grew after 24-48 hours were identified by using germ tube test, CHROMagar Candida Medium (Becton Dickinson, Germany) and ID 32 C (BioMeriux, France) yeast identification kit. CI was calculated for each patient, based on whether the cultures received were candida spp. Patients with CI>0,2 were considered as Candida colonized. CI≥0,5 was found in 33 of 300 patients. The highest Candida colonization was detected in throat and rectal swab samples. Colonization was detected at least in the axilla region. Candida colonization was found to be 31% on the day of hospitalization, whereas all patients who followed up for more than 3 weeks were colonized with Candida. During the study period, only 5 of the 175 patients with colonized candida developed candidiasis.