Nöroprotektif amaçlı magnezyumsülfat uygulanan preterm eylemdeki gebelerin bebeklerinde magnezyumsülfat uygulamasının kord kanında antioksidan kapasite ve oksidatif stres üzerine etkisi
Effect of magnesium sulphate application on the premature baby's cord blood antioxidant capacity and oxidative stress after magnesium sulphate administration during preterm delivery due to neuroprotective purposes
- Tez No: 460318
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nöroprotektif Amaçlı Magnezyumsülfat Uygulanan Preterm Eylemdeki Gebelerin Bebeklerinde Magnezyumsülfat Uygulamasının Kord Kanında Antioksidan Kapasite ve Oksidatif Stres Üzerine Etkisi Amaç: Artan bilimsel gelişmelerle beraber prematüre bebeklerde mortalite ve morbidite oranları belirgin olarak azalmaktadır. Prematüre bebeklerde azalan mortalite oranlarıyla birlikte serebral palsi gibi nörolojik problemler arttığından, serebral palsi insidansını azaltan yaklaşımlar gündeme gelmiştir. Bunlardan biri de prenatal dönemde preterm eylem riski olan gebelere nöroprotektif amaçlı magnezyum sülfat uygulamasıdır. Bu yaklaşımla yapılan çalışmalarda prematür doğan bebeklerde serebral palsi insidansının anlamlı düzeyde azaldığı gözlenmiştir. Bu çalışmada preterm dönemde magnezyum sülfat uygulanan ve uygulanamayan gebelerin prematür bebeklerinde kord kanında total antioksidan ve oksidan statülerinin etkilenip etkilemediğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmada, 1 Mart 2016-28 Şubat 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğan ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan 33 gestasyon hafta ve altında doğan, pretem dönemde annesine magnezyum sülfat uygulanan 38 prematüre bebek ve preterm dönemde annesine magnezyum sülfat uygulanamayan 35 prematüre bebek olmak üzere, toplam 73 prematüre bebeğin kord kanında total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan statü (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) ile demografik, klinik ve laboratuvar verileri değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS version 20.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effect of Magnesium Sulphate Application on the Premature Baby's Cord Blood Antioxidant Capacity and Oxidative Stress After Magnesium Sulphate Administration During Preterm Delivery Due to Neuroprotective Purposes Objective: Mortality and morbidity rates of premature infants are significantly improving with increasing scientific developments in recent years. Neurological problems such as cerebral palsy have increased with decreasing mortality rates in premature infants. Therefore, approaches to reduce the incidence of cerebral palsy have raised attention. Among these neuroprotective applications is magnesium sulphate administration to the pregnant women, who are at risk of preterm labor. Studies conducted with this approach showed a significant decrease in the incidence of cerebral palsy in premature infants. The aim of this study was to compare the antioxidant and oxidant status of cord blood in preterm infants with and without prior magnesium sulphate administration antenatally. Material and Method: Premature infants which were born during 33.th gestational week or before in University of Sağlık Bilimleri Adana Numune Training and Research Hospital, Obstetrics Department and admitted to the Neonatal Intensive Care unit, between March 1, 2016- and February 28 2017 were enrolled. A total of 73 premature infants including 38 premature infants who received maternal magnesium sulphate during the prenatal period and 35 premature infants whom were not administered maternal magnesium sulphate during the preterm period were studied, and total antioxidant capacity (TAC), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) in the cord blood and clinical, laboratory and demographic data were analyzed. Statistical analysis of the data were performed with SPSS version 20.0.