Akciğer kanseri tanısı almış olmak sigara bırakmada etkili midir?
To have lung cancer diagnosis is an effect on smoking cessation?
  1. Tez No: 460323
  2. Yazar: MÜRŞİDE DEMİRHAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kanser yükü son çeyrek asırda iki kattan daha fazla artmıştır.Nüfusun yaşlanması ve artışı da kanser yükünde artışa yol açmaktadır.Tüm dünyada kansere bağlı ölümlerin en önemli nedenini akciğer kanseri oluşturmaktadır.Sigara ve diğer tütün ürünleri akciğer kanserinin %80-90' ından sorumlu tutulmaktadır.Bu da akciğer kanserini önlenebilir kanserlerin başında gelmesine neden olmaktadır.Çalışmamızda,akciğer kanseri tanısı almış ve aktif sigara içen hastalarda kanser tanısı aldıktan sonra sigara içme durumlarının nasıl etkilendiğini ve bırakma üzerine etkili faktörlerin belirlenmesini amaçladık.
Özet (Çeviri)
Cancer burden has increased by more than two quarters in the last quarter century.The aging and increase of the population also leads to an increase in cancer burden.The most important cause of cancer-related deaths worldwide is lung cancer.Cigarettes and other tobacco products are responsible for 80-90% of lung cancers.This causes lung cancer to come to the forefront of preventable cancers.In our study, we aimed to determine the effects of smoking status and effective factors on quit smoking after having cancer diagnosis in active smokers who have lung cancer.