Intel MC8051 mikrodenetleyicisinin PC'de simülasyon ile eğitimi. (8051 Simülatörü)
The Education and simülation of intel MC8051 microcontroller on PC (8051 Simülatör)
- Tez No: 46033
- Danışmanlar: PROF.DR. SEZGİN ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bir mikroişlemciye yönelik yazılım oluşturmak için geliştirme setleri kullanılmaktadır. Bu setlere ihtiyaç duymadan yazılım geliştirmek için PC tabanlı sistemlerde simülasyon adı verilen ve mikroişlemcinin komut seti ve kaydedici yapısını taklit eden yazılımlar geliştirilmiştir. Çok farklı mikroişlemcilere yönelik hazırlanmış bu tarz yazılımlar mevcut olup bizim çalışmamızda hedef seçilen MC8051 işlemcisine yönelik simülasyonlarda bulunmaktadır. Ancak bu programlarda kullanılan arayüzler daha çok konunun uzmanlarına yöneliktir. Bu amaçla kullanımı kolay ve sistem geliştirmeden çok eğitime yönelik olarak Intel MC8051 mikroişlemcisinin PC tabanlı sistemlerde simülasyonunun gerçekleştirilmesi tasarlanmıştır. MC8051'in komut setini ve kaydedici yapısını taklit eden SIM8051 adı verilen yazılım Borland Pascal kullanılarak geliştirilmiştir. Yapılan çalışma beş bölümde sunulmaktadır : Birinci bölümde MC8051 mimarisinin temel kaydedici yapısı, kullandığı bellek yapısı anlatılarak simülasyonu yapılacak işlemci kısaca tanımlanmıştır. İkinci bölümde öncelikle simülasyon ve cross asembler kavramlarına değinilmiş ardından yapılan çalışmanın şematik olarak tüm prosedür içinde konumu belirlenerek, hazırlanan SIM805 1 simulator programının yapısı, içerdiği debug komutları ve kullanımı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde MC8051 adresleme modları ve komut seti hakkında ayrıntılı bilgi verilerek Pascal yardımı ile nasıl simüle edildikleri program kodlarına yer verilmek sureti ile anlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise MC8051 için geliştirilmiş asembly uygulamaları yer almaktadır. Beşinci ve son bölümde ise yapılan çalışmamın sonuçlan bulunmaktadır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the design of microprocessor software, development kits are used. But using simulators, microprocessor software can be developed without any development hardware. A simulator program duplicates the exact execution of machine code for the given microprocessor on a different computer. Although some simulators and mostly emulators are exist for MC8051, they are especially written for the expert of the field but not for beginners. In these simulators user interface is not proper for educational purposes and also their price is quite high. Knowing the facts above, we decided to develop a simulator with a user friendly user interface for educational purposes. In this project, we have developed a simulator program which is called SIM8051 using Borland Pascal. It simulates the programming model and instruction set for the MC8051 microprocessor. The project is represented in five chapters. In chapter one, an introduction to MC8051 microprocessor is given through the history of production, programming model and signal descriptions. In the second chapter, firstly the concepts of simulators and cross assemblers are explained. Then a block diagram of the SM8051 is given and major functional parts are explained. Finally Pascal code for the instruction simulator is given in detail. In chapter three, addressing modes and instuction set of MC8051 and also their simulations are explained detailed. In the fourth chapter, some assembly source programs for MC8051 microprocessor are given. In the last chapter, the results are itemized briefly. IV