Çeşitli klinik örneklerden izole edilen acinetobacter spp. bakterilerinin kolistine gösterdikleri direncin yıllara göre dağılımının incelenmesi
Acinetobacter SPP. Isolated from various clinical specimens. Examination of the distribution of bacteria according to years of resistance
- Tez No: 460341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜDÜCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Acinetobacter spp. , hastanede yatmakta olan hastalarda ventilatör ilişkili pnömoni, sepsis, yumuşak doku ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilen en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Çalışmamızda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı arşivindeki 2010-2015 yıllarına ait veriler analiz edilmiştir. Bu örnekler son yıllarda Acinetobacter spp. tedavisinde sıkça kullanılan kolistin antibiyotiğine karşı gösterdikleri direnç bakımından araştırılmıştır. Bu hasta örneklerinden yapılan kültürlerden, en fazla Acinetobacter spp. izole edilenler sırasıyla, solunum yolu, kan ve sürüntü örnekleri olmuştur. Kolistin direnci ise 965 örnekten 4'ünde rastlanmıştır. Hastanenin, hatta hastane içi her ünitenin kendi florasını ve kolistin duyarlılık oranlarını ve antibiyotik kullanım politikalarını buna yönelik belirlemesi açısından bu çalışmanın katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter spp. is among the most important factors that can cause ventilator-associated pneumonia, sepsis, inflammation of soft tissue and urinary tract in hospitalized patients. In this study, we analysed the data between 2010-2015 obtained from archives of Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Department of Microbiology. These specimens were examined in terms of resistance developed against cholistin which has been widely used in the treatment of Acinetobacter spp. in recent years. The most Acinetobacter spp. isolated cultures obtained from these patients samples were determined to be respiratory tract, blood and swab, respectively. Moreover, cholistine resistance was encountered in 4 out of 965 samples. It is expected that this study would contribute to determining the flora of the hospitals, even of each unit within the hospitals, and also colistine sensitivity levels as well as establishing antibiotic usage policies based on these outcomes.