Gebelerin suda doğuma ilişkin bilgi ve düşüncelerinin belirlenmesi
Determination of information and thoughts of pregnant on the water birth
  1. Tez No: 460354
  2. Yazar: FEYZA REYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Doğum, yüksek oranda kişiye bağlı ve sonuçları kesin olarak kestirilemeyen bir süreçtir. Doğum sürecinde de kendisini gösteren, evrensel ve doğal bir durum olan korkuya yönelik alternatif doğum yöntemleri dünya çapında fenomen olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gebelerin suda doğumun anne, fetüs ve yenidoğana fiziksel ve fizyolojik etkileri hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek ve suda doğum ile ilgili farkındalıklarını arttırmaktır. Yöntem: Araştırma, 01 Mart- 30 Nisan 2016 tarihleri arasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Eskişehir Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde takipli, çalışmaya katılmaya gönüllü 1000 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda geliştirilen 68 soruluk anket formu kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak doldurulmuştur. Formun sonunda gebelere 5 dakikalık suda doğum videosu izletilmiş, suda doğum yapma konusundaki fikirlerinin değişip değişmediği form üzerine işaretlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS (version 20.0) ve Minitab (version 16.0) İstatistik Paket Programları kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubumuzu oluşturan gebelerin yaş ortalamalarının 26.52±5.17, %68'inin il merkezinde yaşadığı %60.8'inin lise ve üzeri öğrenim seviyesine sahip olduğu, %76.1'inin herhangi bir işte çalışmadığı ve %90.9'unun sosyal güvencesinin olduğu saptanmıştır. Multipar gebelerin (%48.5), %14.2'sinin normal vajinal doğum, %47.8'inin epizyotomili vajinal doğum, %37.9'unun sezaryen sectio ile doğum yaptığı belirlenmiştir. Gebelerin %83.3'ünün 3. trimesterde olduğu, %65.3'ünün doğumdan korktuğu, %15.3'ünün gebelik eğitimi aldığı ve %33.3'ünün gebelik eğitiminde suda doğum bilgisi aldığı belirlenmiştir. Başlangıçta gebelerin %39.5'inin suda doğum yapmak istediği saptanmış, çalışma sırasında izletilen suda doğum videosundan sonra ise gebelerin %63.1'inin suda doğum yapmayı istediği görülmüştür. Çalışmamızda gebelerin suda doğumla ilgili bilgi sorularından aldıkları ortalama puanın 5.99±8.57 olduğu ve %29.1'inin suda doğum hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu saptanmıştır belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Childbirth is a process that is highly dependent on the person and whose outcomes can not be precisely predicted. Alternative birth methods for fear, which is a universal and natural event that manifests itself in the birth process, is a worldwide phenomenon. The aim of this study is to determine the level of knowledge about the physical and physiological effects of water birth on mother, fetus and newborn, and to raise awareness related to water birth. Material and Method: The research was carried out between March 01 and April 30 in 2016 in Eskisehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Department and Turkey Public Hospitals Institution Eskişehir State Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic with 1000 pregnant who volunteers to participate in the study. As a data collection tool; A 68-question questionnaire form developed by the researcher in line with literature knowledge was used. The data were collected using face-to-face interview method by the researcher. At the end of the form, the pregnants were screened on the 5 minutes waterbirth video and marked on the form whether the ideas of giving waterbirth have changed. In the evaluation of the data, SPSS (version 20.0) and Minitab (version 16.0) Statistical Package Programs were used. Results: It was determined that 26.52 ± 5.17 of the pregnants of the working group with average age, 68% living in provincial center, %60.8 with well-educated people at least high-school degree, 76.1% did not work at any job and 90.9% with social security. It was found in terms of percentage that 14.2% of multiparous pregnants (48.5%) with normal vaginal delivery, 47.8% with episiotomy vaginal delivery and 37.9% with delivery of cesarean sectio. Other findings: 83.3% of the pregnants were in the 3rd trimester, 65.3% were fearful of the birth, 15.3% were in pregnancy education and 33.3% were given waterbirth information in pregnancy education. Initially, it was determined that 39.5% of the pregnant women wanted to give waterbirth and 63.1% of the pregnant women wanted to give it after the waterbirth videos. In our study, it was determined that the mean score of the pregnant women in relation to waterbirth questions was 5.99 ± 8.57 and 29.1% of them had sufficient information about waterbirth.