Farklı ortam koşullarının deneysel subaraknoid kanama oluşturulan sıçanlardaki MIR-132, MİR-134 ve MIR-138 seviyeleri üzerine olan etkisi
The effects of different environmental conditions on MIR-132, MIR-134 and MIR-138 levels after experimental subarachnoid hemorrhage
- Tez No: 460355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM TURGUT COŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Subaraknoid kanama (SAK) mortalite ve morbidite oranı yüksek olan bir inme çeşididir. SAK sonrası en çok karşılaşılan kognitif bozukluklar hafıza, yönetsel işlevler ve konuşma fonksiyonlarıyla ilgilidir. Bu işlevler genel olarak medial temporal lobun hipokampüs kısmı ve frontal lob bölgeleri tarafından kontrol edilmektedir. SAK dışındaki durumlarda izole ortam koşullarının bu fonksiyonlar üzerine olumsuz, zenginleştirilmiş ortam koşullarının ise olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Günümüzde subaraknoid kanamalı hastalar izole ortam ile benzerlikleri bulunan koşullarda tutularak tedavi edilmektedir. Birçok mikroRNA sinaptik plastisiteye firekt ya da dolaylı yoldan etki yapmaktadır. Bu mikroRNA'ların başında miR-132, miR-134 ve miR-138 gelmektedir. Bu nedenle subaraknoid kanama sonrası farklı ortam koşullarında tutulan hayvanların dokularındaki miR-132, miR-134 ve miR-138 ekspresyon seviyelerinde farklılıklar olabileceği öngörülmektedir. Deneyde sisterna magna içerisine çift enjeksiyon yöntemi ile subaraknoid kanama modeli oluşturulan sıçanlar 7 ve 14 günlük ayrı gruplar halinde farklı ortam koşullarında tutulduktan sonra plazma, frontal lob ve hipokampüs örnekleri toplandı. Bu dokulardaki miR-132, miR-134 ve miR-138 seviyeleri, uygun primerler kullanılarak real-time PCR yöntemi ile belirlendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Kısa dönem ve uzun dönem farklı ortam koşulları ile SAK oluşumunun frontal lob, hipokampüs ve plazma dokularında seçilen mikroRNA seviyeleri üzerinde farklı etkileri olduğu görüldü. SAK sonrası kısa dönemde alınan örneklerin hepsinde bütün mikroRNA seviyelerinin yükseldiği görülürken, uzun dönemde bu seviyelerin düştüğü tespit edildi. İstisna olarak hipokampüs dokularındaki miR-134 ve miR-138 seviyelerinin uzun dönemle kısa dönem arasında farklılık göstermediği belirlendi. Frontal lob dokularında mikroRNA seviyeleri değişkenlik gösterdi. SAK sonrası kısa dönem zenginleştirilmiş ortamda tutulan hayvanların frontal loblarında üç mikroRNA seviyesi de anlamlı ölçüde azalırken, uzun dönem zenginleştirilmiş ortamda bütün mikroRNA'ların seviyelerinin anlamlı ölçüde yükseldiği görüldü. SAK sonrası izole ortamda tutulan hayvanların frontal loblarında ise zenginleştirilmiş ortamın aksine kısa dönemde artış uzun dönemde düşüş görülmektedir. Frontal lobda SAK sonrası 7 günlük izole ortam koşullarında zengin ortama göre sinaptik yeniden yapılanmanın daha yoğun olduğu, buna karşın SAK sonrası 14 günlük zenginleştirilmiş ortam koşullarının izole ortam koşullarına göre sinaptik yeniden yapılanmaya ve iyileşmeye daha çok katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Subarachnoid hemorrhage (SAH) is a stroke type with a high mortality and morbidity rate. The most common cognitive impairments after SAH are related to memory, executive and speech functions. These functions are generally controlled in the frontal lobe and hippocampal region of the medial temporal lobe. It is known that social isolation conditions affect negatively while enriched environment have positive effects on these functions in healthy individuals. Nowadays, after SAH patients receive treatment at the social isolation like environments during recovery period. Many microRNAs cause direct or indirect effects on synaptic plasticity. The most important of these microRNAs are miR-132, miR-134 and miR-138. In this thesis study, it was aimed to observe the changes of miR-132, miR-134 and miR-138 levels in the tissues of animals which were kept in various environmental conditions after subarachnoid hemorrhage. Rats in control groups and cisterna magna double-hemorrhage model of subarachnoid hemorrhage group were kept in different environmental conditions for 7 and 14 days. Then, animals were sacrificed and blood, frontal lobe and hippocampus samples were collected. miR-132, miR-134 and miR-138 levels in these tissues were measured using specific primers for these microRNAs and real-time PCR. Statistical differences between different groups were determined by Student's two-tailed t-test. It has been determined that living short term and long term in different environmental conditions and SAH formation have different effects on selected microRNA levels in frontal lobe, hippocampus and plasma tissues. All of the samples taken from the short term after SAH group showed that all the microRNA levels were increased, whereas those from the long term group were decreased. As an exception, miR-134 and miR-138 levels in hippocampal tissues do not differ between the long term and short term groups. The levels of microRNAs in the frontal lobe tissues are highly variable. While the levels of all three microRNAs in the frontal lobes of the animals who were maintained in the short term enriched environment after SAH were significantly reduced, microRNA levels of animals from the long term enriched environment group were significantly increased. However, in social isolated environment microRNA levels were increased in short-term and decreased in long-term conditions as opposite to the enriched environment. In the frontal lobe, it was observed that the synaptic reconstruction was more intense in the 7-day social isolation condition compare to the enriched environment. On the other hand, 14-days enriched environment conditions after SAH showed more positive effect on the synaptic reconstruction and healing compare to the isolated conditions.