Obez çocuklarda solunum fonksiyon testleri ve efor kapasitesinin değerlendirilmesi
Assessment of pulmonary function test and exercise capacity in obese patients
  1. Tez No: 460369
  2. Yazar: GÜLİN TABANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE PINAR İŞGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Obezite vücutta yağ dokusunun aşırı birikimi sonucu ortaya çıkan ve giderek sıklığı artan önemli bir sağlık sorunudur. Çocuk obezler ileri yaşlarda da obezite riskinin devam etmesi nedeniyle çok sayıda komplikasyona adaydırlar. Bu nedenle obezitenin erken yaşta tanınması, ilerlemesinin önlenmesi ve tedavisi ileride oluşabilecek kalıcı hasarların engellenmesi açısından oldukça önemlidir. Amaç: Çalışmamızda obezitenin solunum fonksiyonlarına etkisini, efor kapasitesitelerine ve efor testinde bakılan kalp hızı, sistolik kan basıncı ve diastolik kan basınçlarındaki etkisini ve solunum fonksiyonunun treadmillde yapılan efor sonrasında nasıl değiştiğini araştırdık. Gereç-Yöntem: 12-18 yaş arası pubertesi başlamış, bilinen hormonal, solunumsal, hepatik, kardiyovasküler hastalık gibi kronik hastalık öyküsü olmayan 50 obez çocuk ve 50 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastalarımıza solunum fonksiyon testi sonrası treadmill testi yaptırılmış olup bu efor (egzersiz provokasyonu) sonrası solunum fonksiyon testi 5 dakika içinde tekrarlandı. Antropometrik parametreler ile obez-kontrol grupları ayrılmıştır. Solunum fonksiyon testinde PEF, FEV1, FVC, FEV1/FVC, FEF 25-75 parametreleri, Treadmill testinde ise kalp hızı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı ve kademeler değerlendirilmiştir. Bulgular: Gruplara göre efor öncesi PEF, FEV1, FVC, FEF 25-75 ve FEV1/FVC ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Obez grubu efor öncesine göre efor sonrası PEF ölçümlerindeki artış ve kontrol grubundaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Obez grubu efor öncesine göre efor sonrası FEF 25-75 ve FEV1/FVC ölçümlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunurken; kontrol grubu anlamlı farklılık göstermemektedir. Obez grubu efor öncesi kalp hızına göre efor sonrası kalp hızı ölçümlerindeki artış ve kontrol grubu efor öncesi kalp hızına göre efor sonrası kalp hızı ölçümlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Obez grubun efor öncesi Sistolik kan basıncı ölçümlerine göre efor sonrası Sistolik kan basıncı ölçümlerindeki artış ve kontrol grubundaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Obez olgular efor testinde daha çabuk yorularak testi daha erken bırakmış olup Kademe 3' de bırakanlar daha yüksek saptanmışken; kontrol grubu olgularda ise Kademe 4 ve 5'de terk edenler yüksek oranda saptanmıştır. VKİ ve VKİ SDS'leri efor testinde kademelere göre karşılaştırıldığında gruplar arasında fark olduğu ve gruplar içinde de Kademe 3'ün Kademe 4 ve 5'ten anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çocuklarda en sık görülen basit (eksojen) obezitenin solunum fonsiyon testlerinde ve efor testinde bazı bozukluklara yol açtığını saptadık. Obez hastalarımız efor testinde normal kilolu çocuklara oranla daha erken evrede yorularak testi daha erken bırakmış olup efor kapasitelerinin daha düşük olduğunu saptadık. Efor sonrası 5 dk içinde tekrarlanan solunum fonksiyon test sonuçları da kontrol grubundan minimal bazı farklılıklar gözlenmiş olup basit obezitenin solunum fonksiyonlarını belirgin olarak bozmadığı sonucuna ulaştık. Bununla birlikte obez hastaların obstruktif/restriktif solunum problemleri gelişebileceği ihtimalinden dolayı uzun süreli takip edilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity, an important health problem with an increasing frequency, is the result of excessive accumulation of fat tissue in the body. Child obesity is also a concern for many complications due to the persistence of obesity in older ages. For this reason, early recognition of the obesity, prevention of its progression and treatment are very important in terms of preventing permanent damage that may occur in the future. Objective: In our study, not only the effects of obesity on respiratory function, effort capacity and such parameters as heart rate, systolic blood pressure, and diastolic blood pressure looked in effort test, but also the change of pulmonary function after treadmill exercise were investigated. Materials and Methods: 50 obese children (25 girls, 25 boys) between the ages of 12 and 18 years in their puberty age having at least 2 years obesity history with a body mass index of 95-99 percentile according to age and gender and 50 healthy children (25 girls, 25 boys) with same features of obese ones as a control group were included in the study. Both groups had no chronic history of chronic disease such as hormonal, respiratory, hepatic, cardiovascular disease. Treadmill test was performed after initial pulmonary function test which was repeated within 5 minutes after this effort (exercise provocation). In addition, both groups were separated in terms of anthropometric parameters. PEF, FEV1, FVC, FEV1/FVC, FEF 25-75 parameters in pulmonary function test, heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure and grades were evaluated in Treadmill test. Results: There was no statistically significant difference in pre-exercise values of PEF, FEV1, FVC, FEF 25-75 and FEV1/FVC of both groups. However, there was a statistically significant increase between the PEF measurements of pre-exercise and post-exercise in both obese group and control group. The increase in FEF 25-75 and FEV1/FVC measurements of post-exercise was statistically significant compared to pre-exercise in obese group, whereas the same parameters of the control group between pre-exercise and post-exercise does not differ significantly. The increase in heart rate values after and before effort in both groups was found to be statistically significant. Moreover, the increase in systolic blood pressure measurements after and before effort in both groups was found to be statistically significant. Obese individuals were tired more quickly in the effort test and left the test earlier. The quitters at level 3 was higher in obese subjects while dropouts at levels 4 and 5 were higher in the control cases. When compared to the levels in the effort test, BMI and SDS values of BMI were found to be significantly different between groups. Level 3 was significantly higher than Levels 4 and 5 within the groups. Conclusion: We found that the most common simple (exogenous) obesity in children leads to some failures in the pulmonary function tests and in the effort test. In the effort test of obese patients, they were tired earlier than normal weight children, leaving the test earlier and finding that the effort capacities were lower. Repeated pulmonary function test results within 5 min after effort also showed minimal differences in the control group and we reached the conclusion that simple obesity did not significantly impair respiratory functions. In addition to this, obese patients should be monitored for a long time because of the possibility of obstructive/restrictive respiratory problems.