Cerrahi tedavisi tamamlanmış tek taraflı dudak damak yarığı hastalarında nazal havayolu hacminin ve nazal fonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of nasal airway volume and nasal function of operated unilateral cleft lip and palate patients
  1. Tez No: 460368
  2. Yazar: MERT ATAOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı tek taraflı dudak damak yarığı bulunan bireyler ile yarığı bulunmayan iskeletsel sınıf III bireylerden oluşan kontrol grubu arasındaki, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi(KIBT) ile elde edilen nazal havayolu hacimleri ile rinomanometri ile elde edilen nazal direnç değerleri açısından farklılıkları değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Tek taraflı dudak damak yarığı (TTDDY) bulunan 16 birey (8 bayan, 8 erkek; ortalama yaş:15,7) çalışma grubuna dahil edilmiştir. Yarığı bulunmayan iskeletsel sınıf III deformiteye sahip 16 birey (8 bayan, 8 erkek; ortalama yaş:15,7) kontrol grubuna dahil edilmiştir. Bireylerin nazal havayolu hacimleri (toplam / yarık taraf / yarık olmayan taraf / kontrol / nazal pasaj) Dolphin 3D yazılımı ile hesaplanmıştır. Nazal direnç değerleri ise rinomanometri ile ölçülmüştür ve tüm sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate differentiation of nasal airway volumes via cone beam computed tomography(CBCT) and nasal resistance via rhinomanometry between unilateral cleft lip and palate patients and individuals with non-cleft skeletal class III serving as the control group. Material and method: 16 unilateral cleft lip-palate patients (UCLP) (8 females, 8 males; mean age: 15.7) who had received surgery were included as the study group. 16 subjects with non-cleft skeletal class III deformities were included as the control group (8 females, 8 males; mean age: 15.7). The individuals' nasal airway volumes (total/ cleft side/ non-cleft side/ control/ nasal passages) were examined with Dolphin 3D Software. The nasal resistance data were collected with rhinomanometry and all results evaluated statistically.