Tam seramik kronlarda in vitro olarak resin simanların renk üzerine etkisinin spektrofotometre ile incelenmesi
In vitro investigation of color effect of resin cements on full ceramic crowns by spectrophotometer
  1. Tez No: 460370
  2. Yazar: ONUR DOĞAN DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKNİL ALKAN DEMETOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmamızda tam seramik materyallerin farklı yüzey pürüzlendirme yöntemlerinin uygulanmasından sonra adeziv rezin siman ile simantasyonu takiben, uzun dönemde oluşabilecek renk değişiminin klinik olarak estetik görünüme olan etkisinin spektrofotometre aracılığıyla araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullandığımız lityum disilikat CAD materyali 1 mm kalınlıkta örnekler şeklinde doğrusal hassas kesme cihazı ile hazırlanmıştır. Distile suda ultrasonik temizleme cihazında örnekler temizlenmiştir. Örneklerin bir yüzeyine glaze uygulaması yapılmıştır. Örneklerden rastgele 15 üye seçilerek üç grup oluşturulmuştur. Bu gruplardan birisi üretici firmanın önerdiği fosforik asit ile pürüzlendirilmiştir. Diğer bir gruba Er:YAG lazeri ile yüzey pürüzlendirmesi uygulanmıştır. Üçüncü grup ise Nd:YAG lazeri ile pürüzlendirilmiştir. Üç grup bu işlemlerden sonra adeziv rezin siman ile arka plan materyaline simante edilmiştir. Elde edilen örneklerin ilk renk ölçümü spektrofotometre ile yapılmıştır. Örnekler 24 saat 37 C sıcaklıkta bekletilmiştir. Bu işlemden sonra örnekler termal siklus cihazında 10000 devir yaşlandırılmıştır. Yaşlandırma işlemi sonrası ikinci renk ölçümü aynı spektrofotmetre ile yapılmıştır. Çalışmamızdan elde edilen veriler (SPSS Ver: 22,0 Chicago, USA) programa yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorof Smirnov testi sonuçlarına göre parametrik test varsayımları yerine getirildiğinde varyans analizi (ANOVA), Tukey Testi, parametrik test varsayımları yerine getirilmediğinde Kruskal-Wallis Testi kullanılacak ve yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Termal siklus ile yaşlandırma sonrasında, örneklerde klinik olarak fark edilebilir renk değişikliği olduğu belirlenmiştir. Gruplarda yaşlandırma sonrası istatistiksel olarak anlamlı renk değişimi tespit edilmiştir. Fakat bu değişikliğin klinik olarak kabul edilebilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of color change which can occur in the long term following bonding with adhesive rezin cement by application of different surface conditioning methods of whole ceramic materials by means of spectrophotometer. The lithium disilikat CAD material we used in our work was prepared with isomet in the form of 1 millimeter thick samples. Samples were cleaned in an ultrasonic cleaning device containing distilled water. One surface of the samples was glaze applied. Three random groups of 15 members were selected from the samples. One of these groups is conditioned with phosphoric acid, which is recommended by the manufacturer.Another group was applied to surface conditioning with Er:YAG laser.The third group was conditioned by Nd:YAG laser. Three groups werebonded with the adhesive rezin cement to background material. The first color measurement of the bonded samples was done by spectrophotometer. The samples were incubated at 37 oC for 24 hours. After this process, the samples were aged at 10,000 cycles in the thermal cycle device. The second color measurement after aging was done with the same spectrophotometer. Statistical analysis (ANOVA), Tukey test was used when the parametric test assumptions were fulfilled according to Kolmogorov Smirnov test results in evaluating the data by loading the data obtained from our study (SPSS Ver: 22,0 Chicago, USA). When the parametric test assumptions were not met, the Kruskal-Wallis Test was used and the error level was taken as 0.05. After aging with a thermal cycle, it was determined that there was a clinically noticeable color change in the samples. Statistically significant color change was detected in the groups after aging. However, it has been determined that this change is clinically acceptable.