Greft materyali kullanmadan yapılan maksiller sinüs tabanı yükseltilmesinde, otojen kan enjeksiyonu ve yeni nesil trombosit konsantrasyonunun (G-TZF) kullanımının sinüs tabanında yeni kemik oluşumuna etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 460403
  2. Yazar: İBRAHİM MACİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dental implantların başarısının kemik miktarıyla direkt ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu projede kemik seviyesini artırmak amacıyla maksiller sinüs tabanı yükseltildikten sonra kemik grefti kullanılmaksızın bölgeye; herhangi bir ek maliyet getirmeksizin kemik remodelasyonu ve yeni kemik oluşumu değerlendirilmiştir. Deneklerin maksillar sinüsüne (MS), denek hayvanının kendi kanından elde edilen Otolog Kan (OK) enjekte edilerek ve Geliştirilmiş-Trombositten Zengin Fibrin (G-TZF) uygulanarak 2 ay kemik remodelasyonu beklenilmiş ve sinüs tabanında yeni kemik oluşumu histolojik ve radyografik analizlerle değerlendirilmiştir. Deneysel hayvan çalışmasında 11 adet Yeni Zelanda tavşanı Grup 1, Grup 2 ve Grup 3 (Kontrol) olarak 3 gruba ayrılarak sinüs tabanı yükseltme cerrahisi yapıldı. Tüm gruplarda da yükseltilen sinüs tabanının desteklenmesinde rezorbe olabilen ultrasonik mesh ve pin (SonicWeld Rx®, KLS Martin) kullanıldı. Grup 1'de yükseltilen 7 sinüs tabanı boşluğuna OK enjekte edildi. Grup 2' de yükseltilen 7 sinüs tabanı boşluğuna G-TZF uygulandı. Grup 3' de ise yükseltilen 7 sinüs tabanına ek herhangi bir materyal yerleştirilmeden kontrol grubu olarak belirlendi. Cerrahi saha primer kapatıldı. Operasyondan 2 ay sonra kemik iyileşmesini değerlendirmek için tavşanlar sakrifiye edildi. Elde edilen örnekler histolojik ve radyografik olarak değerlendirildi. Sekiz hafta sonunda yükseltilen sinüs membranı tabanında yeni kemik oluşumu histolojik ve radyografik olarak belirlendi. Yeni kemik oluşumu Grup 1 (OK) ve Grup 2 (G-TZF)' de benzerlik göstermektedir. Bu iki grup arasında anlamlı bir fark (P > .05) saptanmamıştır. Sinüs tabanı yükseltildikten sonra ek herhangi bir materyal yerleştirilmeyen grup 3' de (kontrol) ise, yeni kemik oluşumu diğer iki gruptan daha fazla olarak belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; yeni kemik oluşumu 3 grupta da gözlenirken Grup 1 (OK) ve Grup 2 (G-TZF)' de düşük olması, ek herhangi bir materyal kullanılmadan yalnızca sinüs membranının yükseltilmesi yeni kemik oluşumu için yeterli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that the success of dental implants directly related to the degree of bone level. In this project, in order to increase bone volume, after elevation of the maxillary sinus floor, without the use of bone graft and without any additional costs, bone remodeling and new bone formation in the sinus floor will be assessed. The objective of the present study was to evaluate the outcomes of autologous blood which is obtained from the patient's own blood injecting, and using advanced- platelet rich fibrin (A-PRF) in the rabbit maxillary sinus for 2 months by histomorphometric and radiographic analysis. Eleven rabbits divided into 3 groups; Group 1, Group 2 and Group 3 (Control) were submitted to sinus lift surgery. All surgery were done with resorbable mesh and pin by SonicWeld Rx®, KLS Martin. In Group 1, after elevation of the 7 maxillary sinus were grafted with autologous blood. In Group 2, after elevation of the 7 maxillary sinus were grafted with A-PRF. In Control Group, elevation of the 7 maxillary sinus were done without graft material. After 60 days, the animals were sacrified and specimens were obtained, and submitted to histomorphometric, radiographic bone density. Histologically, new bone was revealed along the elevated sinus membrane after 8 week. New bone formation was determined in both groups using radiography. The bone architecture was very similar in both the Group 1and Group 2. So no statistically significant differences (P > .05) were detected between two groups. However, the density of bone in the nongrafted group was higher than other two grafted groups 8 weeks after surgery. The three space fillers allowed bone formation to occur. Nevertheless, new bone formation density is low in the Group 1and Group 2. These results suggest that the simple elevation of the sinus membrane without bone grafting material is enough to lead the bone formation in the sinus floor.