V-GEL® supraglottik solunum yolu cihazı ile kaflı endotraheal tüpün kedilerde orta kulak basıncına etkilerinin karşılaştırılması
Comparision of middle ear pressure in cats using V-GEL® supraglottic airway device and cuffed endotracheal tube
  1. Tez No: 460402
  2. Yazar: AHMET HAMDİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SİNAN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, endotraheal tüp ya da V-Gel® supraglottik solunum yolu cihazı ile entübe edilen kedilerde timpanometrik verilerle elde edilen orta kulak basınçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma materyalini Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Cerrahi kliniğine getirilen, solunum yolu ve/veya kulak hastalığı bulguları olmayan, ASA sınıfı I-II olarak belirlenen 24 yetişkin kedi oluşturdu. Asepromazin uygulamasından sonra propofol ile indüksiyonu sağlanan kediler 4 gruba ayrıldı: 1. gruptaki kedilere V-Gel® entübasyonunu takiben %33 O2 - %67 N2O; 2. gruptakilere V-Gel® entübasyonunu takiben %40 O2 - %60 hava izofluran ile kombine edilerek genel anestezileri sağlandı. Sırasıyla aynı solunum yolu yönetim protokolü 3. ve 4. gruplar için endotraheal entübasyonu takiben kullanıldı. Supraglottik solunum yolu cihazı ya da endotraheal tüp yerleştirildiği an 0 kabul edildi ve tüm vakalardan belirli dakikalarda timpanometri kayıtları alındı. N2O kullanılan gruplarda 40. dakika timpanometri kayıtlarından sonra N2O kesilerek hava verildi.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to compare the middle ear pressures obtained by tympanometric data in cats intubated with endotracheal tube or V-gel® supraglottic airway device. The study material constituted of 24 adult, clinically healthy ASA status I-II cats without airway and/or ear disease signs referred to Surgery Clinics of Veterinary Hospital of Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Veterinary Medicine. Otovideoscopic images and baseline tymponametric recordings were taken of the cats induced with propofol after acepromazine administration. After administration of acepromazine, cats were induced with propofol and divided into 4 groups: %33 O2 - %67 N2O following V-Gel® insertion in group 1; %40 O2 - %60 air after V-Gel® insertion combined with isoflurane to provide general anesthesia. Respectively same air management protocol used for 3rd and 4th groups following endotracheal tube placement. It was considered as minute zero when supraglottic airway device or endotracheal tube was inserted and tympanometry recordings were obtained at certain minutes from all cases. In N2O used groups, N2O was changed to air after the 40th minute tympanometry recordings.