Maksiller sinüs ogmentasyonu ile eşzamanlı implant yerleştirilmesinde plateletten zengin fibrin (PRF) kullanımının klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of the use of platelet rich fibrin (PRF) in simultaneous implant placement with maxillary sinus augmentation
- Tez No: 776101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, bir olgu serisinde eşzamanlı implant uygulaması olan lateral sinüs lifting sırasında tek dolgu malzemesi olarak PRF pıhtı ve membranlarının uygunluğunu değerlendirmek, sinüs kavitesinde dolgu malzemesi olarak xenogreft materyali kullanılan ve kavitenin boş bırakıldığı olgular arasındaki klinik ve radyolojik bulgulardaki farklılığının uzun dönem karşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışma İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümüne 2015 Şubat2018 Kasım tarihleri arasında implant yapılan 30 hastada lateral sinüs lifting operasyonu ile birlikte aynı seans gerçekleştirilen 40 adet dental implant sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesiyle yapıldı. Hastalar iki gruba ayrıldı: İlk grup sinüs lifting operasyonunda xenogreft kullanılan hastalardan oluşturuldu. İkinci grup sinüs lifting operasyonunda herhangi bir greft materyali kullanılmadan sinus kavitesine hastanın kendi kanından santrifüj ile elde edilen PRF materyalinin doldurulduğu hastalardan oluşturuldu. En sık kullanılan implant yüksekliğinin 10 mm ölçülerindeki implantlar (N=30, %75) olduğu saptandı. Preoperatif dönemde PRF grubundaki vakalarda kemik yüksekliği 3,84±1,16 mm saptanır iken greft grubunda ise 4,27±1,29 mm olarak saptandı. Gruplar arasında preoperatif dönemdeki kemik yükseklikleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the suitability of PRF clot and membranes as the sole filling material during lateral sinus lifting, which is simultaneous implant application in a case series, and to compare the long-term differences in clinical and radiological findings between cases in which xenograft material was used as filling material in the sinus cavity and the cavity was left empty. This study was conducted by retrospectively examining the results of 40 dental implants performed in the same session with lateral sinus lifting operation in 30 patients who were implanted in the Department of Oral, Dental and Maxillofacial Surgery of Istanbul Medipol University Faculty of Dentistry between February 2015 and November 2018. The patients were divided into two groups: The first group consisted of patients who used xenograft in the sinus lifting operation. The second group consisted of patients in whom the PRF material obtained by centrifugation from the patient's own blood was filled into the sinus cavity without using any graft material in the sinus lifting operation. It was determined that the most commonly used implant height was 10 mm implants (N=30, 75%). In the preoperative period, bone height was found to be 3.84±1.16 mm in the cases in the PRF group, while it was 4.27±1.29 mm in the graft group. There was no significant difference between the groups in terms of bone heights in the preoperative period (p>0.05).