Geleneksel mimaride çağdaş malzeme kullanımı
The Use of modern material on traditional architectural
- Tez No: 46042
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
n ÖZET Restorasyonla bağlantılı olarak malzemeleri tez çalışmamda üç ana grupta toplayarak inceledim. 1. Geleneksel malzemenin kendisi kullanılmaktadır. 2. Gelişen teknoloji sayesinde geleneksel olarak tanımladığımız malzemeler dayanım süreleri arttırılarak, nitelikleri yükseltilerek kullanılabilir veya tamamen çağdaş malzemeler kullanılabilir. Bugün gelişen teknoloji ile birlikte mevcut malzemelerimize yeni ve çok iyi özellikler içeren malzemeler katılmıştır. Bu malzemelerin getirdiği yeni yapım anlayışı ile, geleneksel yapım anlayışımız zamanla değişmiş ve bambaşka yapım teknikleri ortaya çıkmıştır. Bu gelişim geleneksel yapılarımızın korunmasında da etkili olmuştur. Çağdaş malzeme ve teknolojinin getirmiş olduğu avantajlar restorasyonda doğru kullanıldıkları sürece geçmişin geleceğe aktarılmasında oldukça faydalı olabilirler. Ancak doğru kullanım kıstaslarının belirlenmesi şarttır. Tez çalışmamdaki amaç ; çağdaş ve niteliği yükseltilmiş malzemenin restorasyondaki kullanımını araştırmak ve bu malzemelerin restorasyon uygulamalarında hangi alanda ve ne amaçla kullanıldığını ortaya koymaktır. Bu bir araştırma çalışmasıdır. Bu nedenle sonucun açıkça başarılı olduğu görülmeden bir genellemeye gidilmemiştir. Çünkü bir malzeme bir restorasyonda yapının herhangi bir yerinde doğru sonuç vermişken, başka bir restorasyonda doğru olmayabilir. Her restorasyon uygulaması kendi içinde değerlendirilmelidir. Bu nedenle şu malzemeyi kullanmak doğrudur veya yanlıştır diye bir genellemeye gitmek yanlış olur. Ancak çağdaş malzemenin hangi amaçlarla kullanılabileceği konusunda bir sonuç elde etmek mümkündür.Ill Bu düşünce çerçevesinde ilk bölümde ; malzeme kavramı ve sınıflandırılması üzerinde durulmuş, malzeme tanımı ve yukarıda açıklamış olduğum sınıflandırma çerçevesinde malzemeler kısaca tanıtılmıştır. ikinci bölümde ; koruma kavramı içerisinde malzemenin önemi vurgulanmak istenmiş, bu amaçla Dünya ' da ve Türkiye 'de bugüne kadar restorasyonda malzeme ile ilgili gelişim ve vanlan sonuçlar araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise ; malzeme kullanımı ile ilgili örnekler üzerinde çeşitli araştırmalar ve tespitler yapılmıştır. Sonuç bölümünde ; üçüncü bölümde tespit edilen örneklere göre malzeme kullanımının restorasyonun hangi durumlarında gereklilik gösterdiği bir sınıflama ile ortaya konmuş ve bu örneklere dayanılarak çağdaş ve niteliği yükseltilmiş malzemelerin hangi amaçla yapıda kullanıldıktan tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ENGLISH SUMARY In my thesis I have grouped the materials needed in restoration into the following 2 groups. 1. Traditional materials, 2.The use of traditional materials whose endurance and life span have been improved by various technological means,and The use of modern materials. Today, because of continual technological developement, new materials with the characteristics which can enhance our work in the field of restoration can be comprehensively found. These new materials have changed our whole out look in the field of restoration and have resulted in the developement of new techniques which have never been used before. This particular development of new materials have also helped us in the preservation of existing traditional and historical structures. The use of modem materials given to us by tecnology will enable us to restore and preserve for future generations our historical heritage. The main theme of my thesis is to investigate how improved modem materials can used in restoration and in which areas of restoration they can best be used. I have not been able to conclude that the use of these materials can give us total success, because what is successful! in one project can be seen to fail in another. Therefore each project of restoration should be looked at in it's own canlest. However, I have been able to conclude when modem materials should be used.The first part of my thesis is to do with the conceptualisation of the materials used and their groupings. Each materials characteristicis fully described. The second part of my thesis is concerved with the importance of various materials when used in the protection of structures. Futhermore, how and when these materials are used in Turkey as well as in the world. The results of the use of such materials are also included. The third part of the thesis is to do with experimenting with the use of modern materials and the ensuing results. In conclusion, I will show in which areas of restoration these materials are needed to the best effect.