Tarih öncesinden günümüze geleneksel ve çağdaş seramik mozaikleri
Traditional and contemporary ceramic mosaics beginning from prehistoric period until today
  1. Tez No: 124628
  2. Yazar: EZGİ HAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TARİH ÖNCESİNDEN GÜNÜMÜZE GELENEKSEL VE ÇAĞDAŞ SERAMİK MOZAİKLER Ezgi HAKAN Seramik Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2003 Danışman: Prof. Zehra ÇOBANLI Mozaik sanatı, tarih öncesi çağlardaki uygarlıklardan günümüze dek, ihtiyaçlar ve yaşama estetik değerler katma isteği doğrultusunda başlamış bir uygulama ve kullanım alam olmuştur. M.Ö. 4000'de Sümerler tarafından kil ile basit şekillendirmeler sonucu kerpiç duvara gömülerek ilk kez kullanılmış olan mozaik, zaman içinde malzeme, renk, estetik kaygı, kullanım alam ve uygulama açısından gelişme göstermiş; günlük yaşam içinde kullanım eşyası ve ritüel objeler gibi ürünlerin yüzeyini kaplama, mimaride cephe ve zemin kaplama gibi alanlarda hizmet vermeye başlamıştır. Mozaiğin geleneksel kullanımı, çeşitli sanat akımlarının etkisi ile çağdaş uygulamalara dönüşmüş, böylece çağdaş sanat içinde de yerini almaya başlamıştır. Günümüzde mozaik, endüstriyel ve artistik alanda başta seramik olmak üzere birçok teknik ve malzeme ile üretilerek kaplama malzemesi amacıyla kullanılmaktadır. Seramik mozaikler mimari yapılara, kullanım eşyalarına, sanatsal çalışmalara estetik açıdan değer ve yeni kimlikler kazandırırken, malzeme olarak sunduğu avantajlarla kullanım rahatlığı sağlamaktadır. Bu tez çalışması, mozaiğin tarih içinde gelişimini malzeme ve kullanım alanları açısından değerlendirirken, endüstriyel ve sanatsal alanda üretilerek geniş alanda kullanılan seramik mozaikleri çeşitleri, özellikleri, kullanım alanları ve uygulanmış örnekleri ile açıklayarak anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Mosaic Art has become a field that began with the demand of aesthetics, the need for clothing and adhering the walls, objects and pavilions in ancient times. The oldest mosaics being used as conical simple clay pegs embedded in the mud walls by Sumerians in 4000 BC, have showed progress in color, aesthetic appearance, field of use and the application methods. Thus it became a material of pattern used on the daily life objects, ritual objects, architectural frontages and floor assembles. The traditional use of mosaics transformed into an abstract way, with the contemporary approach. By the same token, the mosaic has taken its place in Contemporary Ceramic Art. Today mosaic is being produced both in industrial field and artistic way of expression by a wide range of materials and techniques. Mosaics are seen in architectural applications and object covers that add a new aesthetic value and identification also adhere the surfaces with the advantage of the material. This research utilizes the development of the mosaics in the field of use changing by time in history; while investigating the artistic, industrial productions by explaining the assortments, properties, fields of use and application methods with samples.