Tekstilde hacim ve ışık ilişkisi
Volume and light relationship in textile
  1. Tez No: 460534
  2. Yazar: BAŞAK ÖZDEMİR UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNAY ATALAYER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Dokuma eylemiyle meydana getirilen iki boyutlu, üç boyutlu çalışmaların sanatsal amaçlı ya da sanat objesi olmak üzere yeniden örgütlenmesinde özellikle hacme yönelik ya da bir hacmi çevreleyen bir üretim söz konusu olduğunda ortaya çıkan nesnenin ışıkla-boşluk ilişkisi tezin esas bakış açısını oluşturan bölümdür. Bu nedenle; Birinci Bölüm'de, ışık-gölge kavramı fotoğraf ve heykel sanatlarında teorik olarak, ışığın üç boyutlu bir nesne üzerindeki (heykelimsi, heykel) etkileri ise tekstil sanatlarında kapsamlı olarak ele alınmıştır. Konuyla ilişkisi açısından ışığa bağlı olarak gölge kavramı irdelenmiştir. Tekstilde önemli sanatsal bir eleman olarak doku, tekstilin ham maddesi ve diğer parametreleri üzerinden analiz edilmiştir. İkinci Bölüm, tekstil malzemelerini ya da tekstil tekniklerini kullanan sanatçılar ya da tekstil sanatçısı, el sanatları, lif sanatçısı, heykeltraş olarak kendini niteleyen sanatçıları eserleri üzerinden bir incelemesini kapsayan çok yönlü bir bakıştan oluşmuştur. Sanatçıların eserleri; tekstil hacim oluşturma yöntemlerinin sanatsal yaratıcılıkta ortaya çıkan özgün görünümler açısından sanatçıya sunduğu olanaklarını göz önüne getirmek üzere, deneysel bir analiz gibi değerlendirilmiştir. Sıralandırma sadece bir örneklem olarak ele alınmıştır. Burada elde edilen görsel değerler çalışmada yeni bir hareket noktası yakalamak için çıkış noktası olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü Bölüm de, sanatsal tekstil örnekleri, yöntemsel sınıflandırılmış ve ışığın kullanım açısına bağlı olarak 121 farklı tablo olarak sunulmuştur. Işığın çalışmalar üzerindeki etkisi (benzerlikleri ve farklılıkları) incelenmiştir. Bu deneysel çalışmanın sonucunda; tekstil heykeller oluşturulurken kumaşın geçirgenliğinden yararlanarak estetik bir yaratma süreci yaşanırken kumaşın kesinlikle ışık geçirgen bir nesne olduğu, çok sayıda deneysel örnek ile somutlaştırılmıştır. Işık geçirgenliğinin tekstil heykellerde estetik bir değer oluşu görselleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tekstil, Hacim, Işık, Dokuma, Heykel, Örme,Teknik
Özet (Çeviri)
It is the part of the object which is the main point of view of the object of light-space relation which emerges when the two-dimensional, three-dimensional work brought to the square by weaving action is the artistic object or the object of art reorganization, especially when it is a production for volume or a volume surrounding it. Therefore; In the first chapter, the concept of light-shadow is studied theoretically in photography and sculpture arts, and the effects of light on a three-dimensional object (sculptural, sculpture) in textile arts. In terms of relation with the subject, the concept of shadow has been examined depending on the light. Texture as an important artistic element has been analyzed through raw material and other parameters of textiles. The second part consists of a multi-faceted view that includes a review of the works of artists who use textiles or use textile techniques, or artists of textile artists, handicrafts, fiber artists, sculptors. The works of the artists have been evaluated as an experimental analysis in order to take into account the possibilities offered by the artist in terms of the original appearances of the methods of textile volume creation in artistic creativity. Sorting is only considered as a sample. The visual values obtained here are considered as output points for capturing a new motion point in the study. In the third chapter, artistic textile samples are classified as methods and presented as 121 different tables depending on the usage of light. The effect of the light on the studies (similarities and differences) has been examined. In the conclusion part of this experimental study; While producing textile sculptures, it has been embodied in many experimental examples that the fabric is definitely a light-transmitting object while experiencing an aesthetic creation process by taking advantage of the permeability of the fabric. The appearance of an aesthetic value has been visualized in light transmittance textile sculptures. Keywords : Textile, Dimension, Light, Weaving, Sculpture,Knitted, Technique