Yalın yönetim olgusu üzerine bir inceleme :Gabon'da birlojistik firma uygulama örneği
A study on lean management phenomenon : An application in a logistics company in Gabon
- Tez No: 460550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVUNDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde şirketler müşterilerini tatmin etmek adına onlara en iyi hizmeti en iyi zamanda ve en iyi kalitede sunmakla taahütlüdürler. Ürün kalitesi olarak düşünüldüğünde acele eden bir müşteri davranışı değiştiğinde buna uygun bir iş stratejisi yönetimini geliştirmek oldukça önemlidir. Böylece iş alanına zayıf veya yalın bir yönetim gelir. Bizim tezimin konusu tabii ki yönetim konseptine sahip Yalın yönetim kavramı ile ilgilidir, bu da bir şirketin atıkları ortadan kaldırma ve müşteriye değer katma tutumu anlamına gelmektedir. Uygulamamızı Gabonda bulunan « Bolloré Afrika Lojistik » bir lojistik ş,rketinde yaptık. Bizim analizimiz uluslararası pazarda düşen petrol fiyatları ve bununla birlikte ortaya çıkan petrol krizini içeriyor. Bolloré bir petrol lojistik şirketi olarak bunun gibi petrol sanayinde ortaya çıkan çeşitli problemlerle yüzleşmek zorunda kaldı. Şirkete çözümler bulabilmek için yalın işletme tekniği kullandık ve şirketin performansını ve işlev sistemini bu yol ile analiz ederek şirkete iş süreci analizi yoluyla iyileştirme önerileri yaptık. Anahtar kelimeler : Yalın yönetim, Bolloré Afrika Lojistik şirketi.
Özet (Çeviri)
Nowadays companies are all commited in the interest of sastifying costumers by offering them good good products, good services, at the good time with the best quality. According to change of customers behaviour who are becoming more exigent as far products quality is concerned, the coming up of an appropriate business strategy management was very important. There comes Lean management in the business field. Our thesis topic is of course about the concept Lean management which means management a company an attitude of eliminating waste and adding value to the costumer. We did our application in a logistics company located in Gabon « Bolloré Africa Logistics ». Our analysis was in the context of petrol crisis with the decrease of petrol price in the international market, Bolloré as a petrol logistics companies had too face also the various problems that were present in the petrol industry. In order to find solutions to the company we used the Lean management technics to analysis the company's performance and functionment system and we made suggestions for improvement through business process analysis. Keywords : Lean management, Bolloré Africa Logistics Company