Mudanya kentsel kit alanının incelenmesi ve koruma ilkelerinin belirlenmesi
- Tez No: 46056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLGİ YÜCE AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
“Mudanya da kentsel sit alanının incelenmesi ve koruma ilkelerinin belirlenmesi.”Başlıklı yüksek lisans tezi, Mudanya' da geleneksel mimarimizin ve kültürümüzün gittikçe yok olmakta olan örneklerini tesbit ve inceleme çalışması yanında, koruma ilkelerinînde belirlenmesi amacını gütmektedir. Yüksek lisans tezi Giriş ve onu takip eden beş bölümden oluşmaktadır. Girişte; Yüksek lisans tezinde ele alınan konunun önemi ve güdülen amaç belirlenmekte, tezin kapsamı ve bölgenin önemi açıklanmaktadır. Birinci bölümde,* Mudanya ilçesinin tanımı, tarihçesi, sosyo-ekonomik yapısı, coğrafyası, demografik özellikleri tariflenmektedir. Tariflenen bu özelliklerin Mudanya da geleneksel mimarimizin şekillenme sürecine etkileride bölüm içinde incelenmektedir. İkinci bölümde; Mudanya ilçesi kentsel sit alanınının geleneksel mimarisinin incelenmesi başlıklı bölümde kentsel sitin sınırları ile ilçedeki tarihi ve anıtsal yapılar tanıtılmakta, sit içindeki tescilli yapıların listesi verilmektedir. Üçüncü bölümde; Mudanya ilçesinin sivil mimari örneği yapıları incelenmekte, analizi yapılmakta, tipoloji ve ortak özellikler çıkarılmaktadır. Dördüncü bölümde; Mudanya kentsel sit alanı iç kesiminde seçilen inceleme bölgesi sınırları çizilmekte, tanıtımı yapılmaktadır. İnceleme bölgesinin seçiminin sebebi, bölgedeki sivil mimari örneklerinin tespit fişleri verilmektedir. İnceleme bölgesinin bu günkü durumu ve kullanımı irdelenmekte bölgedeki tahrip sebepleri araştırılmaktadır. İnceleme bölgesindeki sokakların siluetleri bu bölümde sunulmaktadır. Beşinci bölümde; Varılan sonuç tanımlanmakta, koruma ilkeleri belirlenmekte ve korumaya yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis to examine the historical background of Mudanya and explane its traditional Turkish houses and the problems of the historical environments. The thesis is composed of five parts. The first chapter: The social, cultural, geographical, historical and physical condition of Mudanya was explaned and them were analysised in the next chapter. The second chapter: The frontier of historical environments and their historical Turkish Civilion Architectural houses and monumental buildings were discribed. The third chapter: The civilion architectural houses of Mudanya were researched and did all of analysises about them. The same characteristics about the plans and fronts and the other specific elements of the houses were discribed. The fourth chapter: The interior historical area of Mudanya was frontiered and the civilion historical houses defined. The reasons of the selection of the area was explaned and the questinnaire was prepared in the same chapter. The condition of the research area and problems of them were discribed. The project of the the street scale was drawn. The five chapter: The last chapter including the conslusion of the investigation. Maintenance of tha street scale and the proposals for the maintenance was explaned in this section.