Türkiye'de taze incir pazarlaması
Fresh fig marketing in Turkey
- Tez No: 9445
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
“Türkiye'de Taze İncir Pazarlaması”konulu bu araştırmada, ülkemizde taze incir pazarlamasında ağırlık lı öneme sahip olan Aydın ve Bursa illeri araştırma böl geleri olarak kabul edilmiştir. Buna ilaveten ülkemizde taze incir tüketim seviyelerinin saptanması, pazarlama hizmetlerinin incelenmesi, iç ve dış pazarlama kanalları nın ve pazarlama organizasyonun ortaya konması ile pazar lama masrafları ve pazar marjlarının hesaplanabilmesi ama cıyla, İstanbul, Ankara ve İzmir illeri de çalışma kapsa mına alınmıştır. Çalışmanın üretimle ilgili bilgilerinin toplanması amacıyla Aydın ilinin Kuyucak, Buharkent ve Horzumlu ilçelerindeki 31 işletmeci ve Bursa ilinin Mu danya ve Merkez ilçelerindeki 23 işletmeci ile doğrudan görüşülmüş, hazırlanan sorular ile anket yapılmıştır. An ket sorularına verilen cevaplar ile taze incirin üretim yapısı ve yetiştirme faaliyetleri tesbit edilmiştir. Ta ze incirin maliyetinin hesaplanabilmesi için tesis ve üre tim masrafları ortaya çıkarılmıştır. 19 89 yılında 1 kg ta ze incirin maliyeti Aydın için 169 TL/kg, Bursa için 141 TL/kg olarak bulunmuştur. Türkiye'de bölgelere ve gelir seviyelerine göre tü ketim seviyelerinin saptanabilmesi için Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üç büyük tüketim merkezi ile, Aydın ve Bur sa gibi iki önemli üretim merkezinde tüketiciler ile doğ rudan tüketim anketleri yapılmıştır. Beş ili kapsayan üç coğrafik bölgede çeşitli gelir gruplarında tüketim sevi yeleri ve gelir tüketim elastikiyetleri bulunmuştur. Tüm bölgelerin ve gelir gruplarının gelir-tüketim elastikiye ti ortalaması 0,97 olarak tespit edilmiştir. Buradan ge lirin % 10 artması halinde taze incir tüketiminde %9,7'- lik yükseliş meydana geleceği bulunmuştur. Türkiye'de ve dünya' da taze incir ticaretinin in celenmesi, ülkemizin dünya taze incir ticaretinde % 52 ile en yüksek bir paya sahip olduğunu göstermektedir.İÜ Taze incir fiyatlarının serbest piyasa şartlarında oluştuğu ve mevsim içinde günlük ve aylık büyük fiyat dal galanmaları gösterdiği bulunmuştur, ürünün satış şeklinin incelenmesi sonucunda, incir satışının % 85 'inin konsinye olarak Tüketim Merkezi Toptancı Hal'leri, % 15 ' inin ise peşin olarak dışsatımcı, pazarcı ve direkt satış kanalıy la gerçekleştiği tespit edilmiştir. Taze incirde iç pazarlama hizmetlerini yürüten 7 adet, dış pazarlama hizmetlerini yürüten 1 adet kanalın varlığı tespit edilmiştir. îç pazarlama kanalından geçen ürün miktarı, toplam taze incir üretiminin % 96, 4 'dür. Bu kanallar içinde tüketim merkezi toptancı halleri % 77 gi bi bir paya sahiptir. Dış pazarlama kanalından geçen taze incir miktarı ise toplam taze incir üretiminin yalnızca % 3, 6' sidir. Taze incir münferit mahalli toplayıcılar, tüccar- komisyoncular veya tüketim merkezi toptancı hal komisyon- cularınca paz arlanmaktadır. Dış pazarlama ise, münferit dış satımcılarca yapılmaktadır. 1989 yılında taze incir dışsatımı gerçekleştiren 81 adet dışsatımcı firmanın var lığı tespit edilmiştir. Bunların 20 tanesi şahıs şirketi olup dışsatımın % 25" ini gerçekleştirmişlerdir. 61 adet sermaye şirketi ise, dışsatımdan % 75 oranında pay almış lardır. Pazarlama marjının incelenmesinden taze incir pa zarlama kanalları içinde % 77'lik paya sahip olan üretici- tüketim merkezi toptancı hali -perakendeci kanalında, tü keticinin ödediği paranın % 45,45 'inin üreticiye %36, 36 'sı nın hal komisyoncusuna ve % 18, 18` inin perakendeci esnafa gittiği belirlenmiştir, ürünün dış satımının yapıldığı üre- tici-mahalli alıcı-dışsatımcı kanalında ise, üreticinin pazar marjı %20, mahalli alıcının pazar marjı % 1,66 ve dışsatımcının pazar marjı ise % 78,33 olarak bulunmuştur. Bu kanal üreticinin sahip olduğu en düşük pazar marjı'nı sağlamaktadır. Ancak üretici bu kanalda ürünü için daha yüksek fiyat bulmaktadır, üretici eline geçen fiyatın mas raf marjının en yüksek olduğu kanal ürünün % 8 'inin pazar- landığı üretici-komisyoncu-tüccar, toptancı hal ve pera kendeci kanalıdır. Üreticinin masraf marjı % 70,7 'dir. Üreticinin masraf marjının en düşük olduğu kanallar ise ürünün dışsatım amacıyla mahalli toplayıcılar aracılığıy la pazar landığı 3. ve 4. kanallardır. Üreticinin ürününü elinden çıkardıktan sonraki kanallar içinde en düşük mas raf marjına ve en yüksek kâr marjına, dışsatımcının sahip olduğu bulunmuştur. Dışsatımcının masraf marjı % 51 iken kâr marjı % 49 olarak teşekkül etmektedir. Üreticinin kâr marjının yükseltilmesi amacıyla pa zarlama organizasyonun düzenlenmesi ve üretim bölgelerin de taze incir pazarlama kooperatiflerinin kurulması fayda lı olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Taze incir, tüketim, pazarlama, pazar lama hizmetleri, pazarlama kanalları ve organizasyonu, pazarlama masrafla rı ve pazar marjları
Özet (Çeviri)
In this research, namely“Fresh Fig Marketing in Turkey ”, Aydın and Bursa provinces which are relatively important compering witn other provinces are taken as the research areas. Addition to this in order to indent if y the consumption levels, examine marketing services, explain domestic and foreign marketing channels and structure of marketing or ganization and to calculate marketing expenses and market margins in our country, Istanbul, Izmir and Ankara provin ces were also included in this research. Information on production rewiewed in the research were provided by vis- ting the farms, using face to face questionnaire fo.rms. For this purpose, 31 farms in Aydm province especially Kuyucak, Buharkent and Horzumlu city and 23 farms in Bur sa province especially Merkez and Mudanya city are selec ted. Growing techniques and the structure of Fresh Fig Production were determined with given answers to question naire forms. Foundation and production expenses were found in order to calculate the production cost of fresh figs cost of fresh fig per kg in 1989 was found 169 and 141 TL. Aydm and Bursa provinces respectively. Consumption questionnaires were directly applied in three consumption areas in Ankara, Istanbul and Izmir and two production areas in Bursa and Aydm to determine the consumption levels according to the region and the changing income levels in Turkey. According to income levels consumption levels and consumption- income elasticities were found in five province which spread through three geopraphical regions. The ave rage income-consumption elasticities belonging to all regions and income groups were determined as 0,97. As income level increase 10%, it is found that there will be an increase of 97% in fresh fig consumption.When the fresh fig trade was examined in Turkey and world, it is shown that Turkey with a share of 52% has a important place in world fresh fig trade. It has been found the fresh fig prices are settled in free market conditions and it is observed that there are daily and montly price fluctuations in a season. When sel ling terms of products are examined 85% of fresh fig are sold in wholesaler markets. Howewer, 15% of fresh fig are sold to foreign market in cash by means of exporter, retail mar ket and direct sale to consumer. It was found that 7 unit in domestic marketing channels were operational 96,4 % of total fig production is marketed through the domestic channels. Wholesaler mar ket as one of the consumer center within this channels has a share 77%. 3,6 % of total fig production is sold by means foreign market channels. Fresh fig is marketed by many local pickers, tra der-agents or agents of consumption center in the whole saler market. Foreign marketing is done by many exporter firms, 81 exporter firms were noticed who^ export fresh fig in 1989. 20 of these firms are family owned firms and they have 25 % share on the export. Howewer, 61 of these firms are capital firms and their share in the export is 75 % By examining marketing margins in the chain of producer-comsuption center (wholesaler market) -retailer, which has a share of 77 % in total marketing channels of fresh figs, the price paid by final consumer are shared between producer, broker (in the wholesaler, market) and retailer with the shares of 44,45 %, 36,36 % and 18,18 % respectively. Whereas, in the channel of in which producer- local picker- exporter are located, margins are determined as 20 % for producer, 1,66 % for local picker and 78, 33 % for exporter. Producer has the lowest market margin in this channel. But at the same time producer find a higher prices in this channel. The channel in which the producer obtain the highest margin, is the chain of producer-agent-trader- wholesaler- and retailer. In this channel 8 % of produc tion is subject to sale. Producer expenses margin is 70,7%. The channel in which the producer expenses margin is the lowest is picker and exporter channel (3. arid 4. channels). The lowest expenses margin and highest profit margin was obtained by the exporter. Expenses margin was found 51 % and profit margin was found 49 %. For the purpose of increasing the producer's pro fit margin; arragement of marketing organization and foun dation of fresh fig cooperatives is necessary. KEY WORDS: Fresh Fig, consumption, marketing, marketing services, marketing channels and organization, marketing expenses and market margins.