Maarif müfettişlerinin eğitimde yerelleşmenin okulların ekonomik sorunlarının çözümüne katkılarına dair görüşlerinin incelenmesi(İstanbul ili örneği)
Examination of the views of the education inspectors on the participation of local education in the resolution of the economic problems of schools
- Tez No: 460692
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yerelleşme veya daha doğru kullanımla yerinden yönetim, yetkilerin yerel otoriteler tarafından kullanıldığı, yerel otoritelerin merkezi yönetimden bağımsız olarak kararlar verebildiği ve sorumluk üstlendiği yönetim biçimidir. Yerinden yönetim, bugün Dünya'da ve Türkiye'de üzerinde önemle durulan kavramlardan birisidir. Türkiye'de aşırı merkeziyetçi anlayıştan kaynaklanan hantal bir yapının olduğu ve bu durumun önemli problemlere sebep olduğu ile ilgili görüş ve tespitlere yaygın bir biçimde yer verilmektedir. Ayrıca, Türkiye'de eğitim sistemi içerisinde yer alan önemli problemlerden birisi de okulların ekonomik sorunlarıdır. Bu çalışmanın amacı; İstanbul ilinde görev yapan Maarif Müfettişleri örnekleminde, Maarif müfettişlerinin eğitimde yerelleşmenin okulların ekonomik sorunlarının çözümüne katkılarına dair görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma, kesitsel tarama modelinde nicel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da 2015-2016 yıllarında görev yapmakta olan Maarif Müfettişleri oluşturmuştur. Örneklem ise bu evren içerisinden uygun (kolaycı) örnekleme yoluyla seçilen toplam 222 maarif müfettişinden oluşmuştur. Araştırmanın verileri toplam 21 kanıdan oluşan ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin çözümlenmesi betimsel analiz yöntemiyle yapılmıştır. Sonuç olarak, Maarif Müfettişleri örnekleminde, Maarif Müfettişlerinin eğitimde yerelleşmenin okulların ekonomik sorunlarının çözümüne katkılarına dair görüşlerinin çeşitli değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin tespiti amacıyla yapılan farklılık analizlerinde; Cinsiyete göre yapılan analiz sonucunda, cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmadığı, katılımcıların yaşlarına göre karşılaştırılması amacıyla yapılan analiz sonucunda göre anlamlı bir farklılık bulunduğu en fazla 42-48 yaş aralığında Maarif Müfettişinin ankete katıldığı, katılımcıların kıdem yıllarına göre karşılaştırılması amacıyla yapılan analiz sonucunda, kıdem yılına göre anlamlı bir farklılık bulunmadığı, görev yapılan bölgeye göre yapılan analiz sonucunda yapılan bölgeye göre anlamlı bir farklılık bulunduğu, katılımcıların eğitim durumuna göre karşılaştırılması amacıyla yapılan analiz sonucunda eğitim durumu değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmadığı, katılımcıların branşlarına göre karşılaştırılması amacıyla yapılan analiz sonucunda branş değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmadığı görülmüştür. Yerinden yönetim lehine olan sorulara katılımcıların verdiği cevapların katılım ortalamasının 2,98 olduğu, katılımcıların bu sorulara genel olarak“katılıyorum”cevabını verdikleri, cevaplar detaylı olarak incelendiğinde katılımcıların en fazla katıldıkları kanıların fiziki sorunların çözümü, okul aile birliklerine destek ve okul – çevre ilişkilerine katkı olduğu görülmüştür. Ayrıca, Maarif Müfettişlerine göre yerinden yönetim okulların ekonomik sorunlarının çözümüne önemli katkılar sağlayacaktır. Yerinden yönetim aleyhine olan sorulara katılımcıların verdiği cevapların katılım ortalamasının 1,36 olduğu, katılımcıların bu sorulara genel olarak“katılmıyorum”cevabını verdikleri, cevaplar detaylı olarak incelendiğinde katılımcıların en fazla katılmadıkları cevapların nitelikli personel eksikliğinin olmasının olumsuz sonuçlar doğuracağı ve fırsat eşitsizliğinin ortaya çıkacağı ile ilgili kanılar olduğu görülmüştür buradaki cevaplar da katılımcıların yerinden yönetimi destekleyici cevaplar verdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Decentralization or more correct usage decentralization of authority to be used by local authorities, is that form of government can make decisions independently of the central government, local authorities and responsibilities undertaken. Decentralization is today one of the concept's emphasis of the World and Turkey. In Turkey, where a bulky over-centralized structure resulting from understanding and opinions related to the significant problems caused by this situation and given the widespread detection. Also, located in one of the major problems in the education system in Turkey, it is the economic problems of the school. The purpose of this study; Investigators working in Maarif sample provinces of Istanbul, the schools of the Ministry of Education Inspector view to decentralization in education is examined in terms of their contribution to the solution of economic problems. This research is a quantitative research in a cross-sectional survey model. The population of the study consisted of education in Istanbul inspectors who work in the 2015-2016 year. The sample is appropriate in this universe (simplistic) is composed of 222 elected superintendent of education in the samples. The research data were collected through the attitude scale developed by the researchers consists of a total of 21 and the evidence. Analysis of data obtained from participants was conducted through descriptive analysis. As a result, the Ministry of Education Inspectors sample, the gap analysis conducted in order to determine if there has been a significant difference according to different variables in terms of their contribution to the solution of economic problems in the schools of the Ministry of Education Inspector view to decentralization in education; As a result of analysis performed by gender, also there is no significant difference by gender, when we look at the mean of men 109, 55 women it was 123.06, which is more than the average for men, women's average, significant differences in the results of analyzes conducted to compare according to the age of the participants found that up to 42 -48 age range participated in the survey of the Ministry of Education Inspector, as a result of analyzes performed to compare according to participants' retirement years, where significant differences by seniority year, as Considering the average this difference of more than 16 years later that favor those with seniority, as a result of the analysis made by the region made depending on the area made it a significant difference there, as when we look at the average of the difference is in favor of working on the European side, training as a result of analyzes performed to compare according to participants' education situation in which no significant differences with respect to variable, participants significantly under the branch variable in the analysis that is made in order to compare their branches it was seen that there is no difference. Decentralization in favor of that which is 2.98 of attendance average of the responses of the participants to the questions of the participants of these questions is generally“agree”they replied, Replies solution of physical problems of the opinion that the more involved the participants examined in detail, support schools and to parent-teacher associations - that contribute to environmental relations It was observed. In addition, according to the place of education in the government schools inspector will make an important contribution to the solution of economic problems. Decentralization against which it is 1.36 of attendance average of the responses of the participants to the questions of the participants of these questions is generally“disagree”they replied, answers blood on the participants' most will have negative consequences for the lack of qualified personnel, lack of response they participate and inequality of which occur when examined in detail answers that were seen here and in the management of participants shows that they have in place supportive answers.