Polipropilenin enjeksiyonla kalıplanmasında kalıp deformasyonunun giderilmesi
Reducing the mould deformation of the polypropylene in the injection moulding
- Tez No: 46073
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Endüstride kullanımı giderek artan plastik malzemeler çeşitli özellikleri nedeniyle bir çok alanlarda kullanılmaktadır. Plastik malzemelerin özellikleri yapılarına, kalıplama şartlarına ve kullanıldıkları ortamlara bağlı olarak değiştiği için kullanılmalarında bir takım problemleri gündeme getirmektedir. Kalıplama şartlarına bağlı olarak polipropilenin kalıp deformasyonu ve mekanik özellikleri değişmektedir. Daha çok proses şartlarına ve kalıp değişkenlerine bağlı olarak değiştirilebildiği için, proses şartlarının (enjeksiyon basıncı,yumuşama sıcaklığı, zaman) ve kalıp değişkenlerinin (kalıbın geometrik şekli, parça et kalınlığı, giriş, yolluk, dağıtıcı çapı ve uzunluğu) iyi belirlenmesi, özellikle kalıp deformasyonunun azaltılmasında en önemli etkendir. Bu çalışmada izotaktik homopolimer polipropilenin enjeksiyonla kalıplama tekniğinde proses şartlarının mekanik özelliklere, kalıp deformasyonuna etkileri belirlendi. Elde edilen mekanik değerler ile kalıp deformasyonu ve mikroyapı arasındaki ilişkiler incelendi. Aynı zamanda izotaktik polipropilen ve kısa cam fiberlerle takviyelendirilerek kullanıldı. Cam fiberlerle takviyelendirilmiş polipropilen numunelerinde mekanik özelliklerin arttığı, kalıp deformasyonun azaldığı belirlendi. Takviyesiz polipropilen numunelerinde ise mekanik özelliklerin proses şartlarına bağlı olarak değiştiği (akma, çekme ve % uzama miktarları), kalıp deformasyonunun daha yüksek olduğu saptandı. Proses şartlarına bağlı olarak yapılan ölçümler sonucunda kalıp sıcaklığı, enjeksiyon basıncı ve yumuşama sıcaklığının, kalıpta bekleme süresinin kalıp deformasyonununa bir etken olduğu ortaya çıktı. En fazla deformasyonlar, kalıbın açılmasından sonra 1-3 saat içinde olduğu saptanarak zamanla beraber % deformasyon miktarlarının azaldığı belirlendi. Deneysel çalışmalar sonucu, enjeksiyonla kalıplanan deney numuneleri çekme, darbe deneylerine tabi tutularak mekanik özellikleri tespit edildi. Çekme ve darbe deneyi sonucu kınlan numunelerin yüzeyleri elektron mikroskop aracılığıyla mikro yapılan incelenerek mikro yapılarıyla mekanik özellikleri arasındaki değişimler tespit edildi. Çalışmalar sonunda elde edilen sonuçlara göre; kalıp deformasyonunun azaltılması, mekanik özelliklerin geliştirilmesi ile ilgili öneriler saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The using of the plastics in industry is increasing due to different properties. The properties of plastics depend upon molecular structure, process conditions and environmental conditions that plastics are used. Mould deformation (shrinkage) and mechanical properties depend on process condition which is changed. Mould deformation and mechanical properties depend further closely on process condition (injection pressure, mould temperature, melting temperature, time, waiting lime of moulded part in the mould) and mould variables ( geometry of the parts, gate, runner, sprue diameter and length). These variables which are determined successfully most important factor reducing the mould deformation. In this study the effect of the process conditions on the mechanical properties and mould deformation of injection techniques of homopolymer polypropylene was determined as a function of the variations above. The comparastions were done between mechanical properties, moulding deformation and microstructure of the polypropylene materials. For this purpose isotactic polypropylene and short glass fibers reinforced polypropylene were used. It was determined that mechanical properties were being increased, the moulding deformation (shrinkage) was degreased as a function of the glass fibre in matrix. In the unfilled polypropylene, mechanical properties of materials depend upon process condition which are changing. The moulding deformation has been determined higher than filled polypropylene. At the end of the dimension measurement which depends on the process condition (injection pressure, mould temperature, melt temperature, time, waiting time of sample in the mould). These variables played most important factor on the mechanical properties, mould deformation and microstructure of the materials. Further deformation has been determined between 1-3 hours when the mould is opened and the materials are rejected mspite of the mis, the amount of deformation ratio was decreased step by step.