Üniversite öğrencilerinde benlik saygısı ile aile tutumunun ilişkisi
The relationship between self-rescept and parent attiudes in the university students
  1. Tez No: 460729
  2. Yazar: HATİCE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Benlik saygısı, kişinin kendisini değerlendirmesi ve olumlu ya da olumsuz bir kanıya varmasıdır. Benlik saygısı gelişiminde bireyin aile ortamı, ebeveyn tutumları ve davranışları, ebeveynlerin üstlendiği roller önem taşımaktadır. Ebeveynlerin tutumları, davranışları ve kullandıkları yöntemler çocukların kişiliklerinin oluşmasında, benlik saygılarında, sosyal ilişkilerinde ve sağlıklı bir birey olarak yetişmelerinde etkili bir husus olarak görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, aile ilişkilerinin ve ebeveynlerin yetiştirme tutumunun üniversite öğrencilerinin benlik saygısını ne yönde etkilediğini saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda; İstanbul Üsküdar Üniversitesinden 122 öğrencinin aile tutumu ile benlik saygısı arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığı, ebeveyn tutumu ve benlik saygısının cinsiyete, eğitim, çalışma ve ekonomik durumlarına göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Araştırmada Veri toplama aracı olarak“Aile Değerlendirme Ölçeği”ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”olmak üzere iki ayrı ölçek uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Moving on to self-esteem, it is the assesment of one's self and a positive or negative conclusion. From infancy to university, the individual's family environment, the role that parents play, parental attitudes and behaviors are important. The attitudes, behaviors and methods used by parents are seen as an effective issue in the formation of children's personalities, self-esteem, social relations and their growing up as a healthy individual. The purpose of this research is to determine how family relations and parenting attitudes influence the self-esteem of university students. In accordance with this purpose; 122 students from Üsküdar University were investigated whether there is significant relationships between family attitude and self-esteem, parenting attitude affects self-esteem and parenting attitudes differ according to sex, education, work and economic status. Two separate scales ('Family Assessment Scale“ and ”Rosenberg Self-Esteem Scale") were used as data gathering instrument and SPSS 20 program was used in the analysis of the data.