Tıp öğrencilerinde benlik saygısı ile yeme tutumu arasındaki ilişki
The relationship between self-esteem and eating attitudes in medical students
  1. Tez No: 720813
  2. Yazar: NAZLI HACER KISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Yeme tutumu; kişilerin yeme ve beslenme ile ilgili duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını oluşturan bir eğilimdir. Yemeye karşı olan tutum, kişinin normal veya anormal yeme davranışı sergilemesinde rol oynar. Yeme tutumu, devamlı tekrarlandığı takdirde yeme bozukluklarının oluşmasına sebep olabilen yeme davranışlarını içerir. Benlik saygısı; bireyin kendinin ve yeteneklerinin farkında olması, gücünün nelere yetip yetmediğini kavrayabildiği ve buna göre kendini kabullendiği, tüm bunlarla birlikte kendisiyle barış ve sevgi içinde olduğu duygularının tamamını bütünsel olarak ifade etmektedir. Düşük benlik saygısı yeme bozuklukları için önemli bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. İlerideki mesleki hayatlarında doktor adayları hastalarının sağlık durumları ve yaşam tarzlarını yönetecek olan kişilerdir. Bu çalışma ile de tıp fakültesi öğrencilerinde benlik saygısı ile yeme tutumu arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan Dönem 1, 2 ve 3 öğrencilerinden gönüllü olanlar dahil edilmiştir. Bu çalışma 01.10.2021- 01.01.2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Veri toplama araçları içinde; sosyo-demografik veri formu, 10 sorudan oluşan Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile 40 sorudan oluşan Yeme Tutum Testi mevcuttu. Tüm bu veri toplama araçları online uygulandı. Bulgular: Anket araştırmasına toplam 313 tıp öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların %57,5'i erkek, %42,5'i kadın olup yaş ortalaması yıl olarak 20,31 şeklindedir. Katılımcıların yeme tutumu testinden aldıkları puan ortalaması 17,61±14,73 olarak hesaplanırken, Rosenberg benlik saygısı testinden aldıkları puan ortalaması 2,07±1,83 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Eating attitude; it is a tendency that creates people's feelings, thoughts and behaviors about eating and nutrition. Attitude towards eating plays a role in whether a person exhibits normal or abnormal eating behavior. Eating attitude includes eating behaviors that can cause eating disorders if repeated. Self respect; The individual's being aware of himself and his abilities, being able to grasp what he is capable of and accepting himself accordingly, expresses all of his feelings holistically, along with all these, that he is in peace and love with himself. Low self-esteem is recognized as an important risk factor for eating disorders. In their future professional lives, doctor candidates are the people who will manage the health conditions and lifestyles of their patients. With this study, it was aimed to contribute to the literature by revealing the relationship between low self-esteem and eating attitudes in medical school students. Materials and Methods: Volunteers from Term 1, 2 and 3 students studying at Hitit University Faculty of Medicine were included in the study. This study was carried out between 01.10.2021 and 01.01.2022. In data collection tools; sociodemographic data form, Rosenberg Self-Esteem Scale consisting of 10 questions and Eating Attitude Test consisting of 40 questions were available. All these data collection tools were applied online. Results: A total of 313 medical students participated in the survey. 57.5% of the participants are men, 42.5% are women, and the average age is 20.31 years. While the mean score of the participants in the eating attitude test was calculated as 17.61±14.73, the mean score they got from the Rosenberg self-esteem test was determined as 2.07±1.83.