Hemşirelik öğrencilerinin özsaygı düzeyleri ve hemşirelik mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi
An investigation of nursing students' self-esteem levels and attitudes towards nursing profession
- Tez No: 822039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin özsaygı düzeyleri ve hemşirelik mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla, tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlandı. Bu çalışma, Haliç Üniversitesi hemşirelik öğrencileri ile gerçekleşti. Çalışmanın evrenini 390 hemşirelik öğrencisi oluştururken örneklemini ise evreni bilinen örneklem yöntemi ile hesaplanan 194 hemşirelik öğrencisinin oluşturması planlanmış olup 202 öğrencinin katılımı ile veri toplama süreci tamamlanmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Coopersmith Özsaygı Envanteri, Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği ile toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) 27.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Parametrik olmayan yöntemlere uygun şekilde, iki bağımsız grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“Mann-Whitney U”test (Z-tablo değeri), bağımsız üç veya daha fazla grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“Kruskal-Wallis H”test (χ2-tablo değeri) yöntemi kullanılmıştır. Üç veya daha fazla grup için anlamlı fark çıkan değişkenlerin ikili karşılaştırmaları için Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan iki nicel değişkenin ilişkilerinin incelenmesinde“Spearman”korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamasının 20,79±1,72 (yıl) ve %65,3'ünün (n=132) 20-22 yaş aralığında, %76,7'sinin (n=155) kadın, %29,7'sinin (n=60) 1. sınıfta, %34,2'sinin (n=69) ailesinin demokratik – sorun çözücü bir tutumu olduğu ve %65,3'ünün (n=132) düz lise–anadolu lisesi mezunu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive and cross-sectional study to examine nursing students' self-esteem levels and attitudes toward the nursing profession. This study was conducted with Haliç University nursing students. The population of the study consisted of 390 nursing students, while the sample was planned to consist of 194 nursing students calculated by the known sampling method and the data collection process was completed with the participation of 202 students. The data were collected with the Personal Information Form, Coopersmith Self-Esteem Inventory, and Attitude Toward Nursing Profession Scale. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 27.0 program. Frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the findings. In accordance with nonparametric methods,“The Mann-Whitney U”test (Z-table value) was used to compare the measurement values of two independent groups, and“The Kruskal-Wallis H”test (χ2-table value) was used to compare the measurement values of three or more independent groups. Bonferroni correction was applied for pairwise comparisons of variables with significant differences for three or more groups. Spearman's correlation coefficient was used to examine the relationship between two quantitative variables that did not have a normal distribution. It was determined that the mean age of the participants was 20.79±1.72 (years), 65.3% (n=132) were between the ages of 20-22, 76.7% (n=155) were female, 29.7% (n=60) were in the first grade, 34.2% (n=69) had a democratic – problem-solving attitude in their families, and 65.3% (n=132) were graduates of regular high school-Anatolian high school.