Lise öğrencilerinde internet kullanımının başarı, yalnızlık ve depresyon düzeyleri ile ilişkisi
Success of internet use in high school students and its relationship with loneliness and depression levels
  1. Tez No: 460734
  2. Yazar: NURAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİL ÖZDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerindeki internet kullanımının başarı, yalnızlık ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin yaşı, cinsiyeti, doğum sırası, okul başarı, annelerinin ve babalarının eğitim düzeyinin yalnızlık ve depresyon üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Üsküdar ilçesinde bulunan bir ortaöğretim kurumu'nda 9.,10.,11. ve 12. sınıfta okuyan 25 kız ve 25 erkek alınmıştır. Veri toplama araçları olarak“Ucla Yalnızlık Ölçeği'' ve ''Beck Depresyon Ölçeği'' ile internet kullanım detaylarını içeren anket formu kullanılmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından ”Kişisel Bilgi Formu" oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; okul başarısı orta düzeyde olan bireylerin diğer bireylere oranla depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu, İnterneti oyun /eğlence için kullanmakta olan bireylerin diğer bireylere oranla depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu ve ders çalışırken internet kullanan bireylerin ders çalışırken internet kullanmayan bireylere oranla yalnızlık düzeylerinin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan cinsiyet, yaş, kaçıncı sınıfta okunduğu gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmada grubun yalnızlık düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The objective of this study use of internet, the success , the relationship between loneliness and depression levels were examined. The sample of the study consists 25 girl and 25 boy whom study at high school 9th, 10th,11th,12th grades in İstanbu. In this study“ucla loneliess scale1 and ”Beck Depression Scale" to determine internet usage details. . The relationship between the dependent and independent variables research tested with the Spearmen correlation. Students with Internet usage habits and time was a statistically significant correlation between the scores of depression and loneliness scale