Farklı okul türlerinde öğrenim gören lise öğrencilerinde internet bağımlılığı ile akademik güdülenmenin incelenmesi
An examination of the relationships of internet addiction and academic motivation with in high school students studying in different school types
  1. Tez No: 590492
  2. Yazar: ÖZGE KARACA
  3. Danışmanlar: DR. CANAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilgisayarın icat edilmesinden sonra ona anlam katan diğer önemli buluş önceleri askeri amaçlı, sonraları tüketici kullanımına sunulan internet olmuştur. İnternet bugün sayısız işlevi ve kullanıcısı ile çağımızın en popüler teknolojik unsurudur. Öyle ki bu önemli teknolojik unsur insanoğlunu kendine öylesine hayran bırakmıştır ki; şaka yolu ile literatüre bir kavram dahi kazandırmıştır: İnternet bağımlılığı. Bugün dünyayı sanal bir köye dönüştüren, kolay iletişimi, paylaşımı, alışverişi, bankacılık işlemlerini, kamusal işlemleri vb. gerçekleştirebildiğimiz, eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullandığımız internet, kullanım açısından en çok çocukları ve ergenleri etkilemektedir. Ergenlik dönemindeki gelişimsel özellikler, internet bağımlılığı açısından onları risk grubuna dönüştürmektedir. Ergenlerin önce öğrencilik ve sonrasında gelecek ile yetişkinlik görevlerini yerine getirebilmeleri için, eğitim-öğretim hayatını başarı ile sonlandırmaları önemlidir. Eğitim-öğretim hayatında başarıyı elde etmenin yolu akademik anlamda güdülenmekten geçer. Ülkemizde başarı düzeyleri ve ilgilerine göre farklı lise türlerinde öğrenim gören öğrencilerin, internet kullanımının ve akademik güdülenmenin incelendiği ve ana değişken olarak farklı okul türlerinin tamamının alındığı araştırmalar literatürde oldukça sınırlıdır. Bu araştırma ile farklı okul türlerinde öğrenim gören lise öğrencilerinin internet bağımlılıklarının olup olmadığı, internet bağımlılığının akademik güdülenmeyi etkileyip etkilemediği ve internet bağımlılığı ile akademik güdülenme arasındaki ilişkiyi tespit etmek, betimleme yapmak amaçlanmıştır. Çalışmanın başarı düzeylerine ve ilgilere göre farklılaşan okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerinde akademik güdülenmeyi artırıcı yönde etkileyecek internet kullanımı içerikli müfredat hazırlıklarına yol göstereceği düşünülmektedir. Bu araştırma Antalya ili Merkez ilçelerinde bulunan her okul türünden rastgele bir okul seçilerek 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında okuyan 360 lise öğrencisi ile gerçekleştirilmiş betimsel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öz Bildirim Formu, Bağımlılık Profil İndeksi İnternet Formu ve Akademik Güdülenme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogrow Smirrov Testi, Student t Testi, tek yönlü varyans (ANOVA) uygulanmış ve Tukey yöntemi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel hesaplamalar, %95 güven aralığında p< ,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmada sonuç olarak, internet bağımlılığı ile akademik güdülenme ilişkisinde farklı okul türlerine göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca internet bağımlılığı ile akademik güdülenme ilişksinde cinsiyet, ebeveyn eğitim düzeyi, gelir durumu, internet kullanım amacı, internete erişim kanalları, başarı algısı, karne notu ile anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the invention of the computer, the other important invention is the internet, which was used first for the military later offered to the consumer gave meaning to the computer. The Internet today is the most popular technological element of our time with its numerous functions and users. So much so that this important technological element has left human beings so fascinated; it has even brought a concept to the literature through prank: Internet addiction. Today, transforming the world into a virtual village, easy communication, sharing, shopping, banking operations, public operations, etc. the internet, which we use in education and training activities, affects children and adolescents in terms of usage. Developmental characteristics in adolescence turn them into risk groups in terms of internet addiction. It is important for adolescents to successfully terminate their educational life in order to be able to fulfill their future duties for adulthood. The way to achieve success in education is through academic motivation. In our country, researches of different high school types, internet usage, and academic motivation are examined. The aim of this study is to determine whether there is internet addiction of high school students studying in different school types, whether internet addiction affects academic motivation and to determine the relationship between internet addiction and academic motivation. It is thought that it will lead to the use of internet-related curriculum which will affect academic motivation in educational activities in schools which are differentiated according to the success levels and interests of the study. This research is a descriptive study conducted with 360 high school students studying in the 2017-2018 academic year. In the study Self-Report Form, Addiction Profile Index Internet Form and Academic Motivation Scale were used as data collection tools. Descriptive statistics were used to analyze the data. Kolmogrow Smirrov Test, Student t Test, One Way Anova Test were applied and Tukey method was used to analyze the data. All statistical calculations were evaluated at 95% confidence interval with p < ,05 significance level. As a result, there is a significant difference in the relationship between internet addiction and academic motivation with respect to different school types. In addition, gender, parental education level, income level, internet use, internet access channels, perception of success, and a rationing note were found to be significantly different in the relationship between internet addiction and academic motivation.