Tarım işletmelerinde finansal raporlama
Financial repoting on agri̇cultural enterpri̇ses
  1. Tez No: 460779
  2. Yazar: SERKAN BÜYÜKALTUNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tarım sektörü hayatımızda çok geniş bir alanı etkilemektedir. Tarımı meydana getiren alt dalları, bitkisel üretim, hayvansal üretim, orman ürünleri üretimi ve su ürünleri üretimidir. Bitkisel üretim, tarla ürünleri üretimi ve bahçe ürünleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Tarla ürünleri olarak, buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllar, nohut kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller, patates ve soğan gibi yumru bitkiler, ay çekirdeği, susam, tütün, çay, pamuk ve birçok ürün üretilmektedir. Bahçe bitkileri üretiminde ise genellikle ağaçlarda yetişen meyveler üretilerek, başta insanlar olmak üzere birçok canlıya gıda maddesi sağlanmaktadır. Hayvancılık alt dalında, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, arıcılık ve ipekböcekçiliği yetiştiriciliği yapılarak, et, süt, yumurta, bal, ipek ve deri başta olmak üzere bunlardan imal edilen birçok gıda maddesi üretimi yapılmaktadır. Orman ürünleri üretimi, mobilya, inşaat ve kâğıt ürünleri sektörleri başta olmak üzere birçok sektöre hammadde temini sağlamaktadır. Su ürünleri üretiminden ise başta balık olmak üzere birçok deniz ürünleri temin edilmektedir. Tarım sektörünün, temel gıda ürünleri teminin yanında birçok sektöre hammadde sağlaması ve istihdam üzerinde de gözle görülür olumlu etkileri tarımı daha da değerli yapmaktadır. Tarım işletmelerinin yapacakları muhasebe işlemlerinde vergi otoritesi ve muhasebe standartları açısından farklılıklar bulunmaktadır. Çalışmada her iki muhasebe uygulaması da anlatılmış olup, bir arıcılık işletmesinde ki muhasebe işlemlerinin her iki yönteme göre yapılması sonucu arada ki benzerlik ve farklar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural sector has interaction with many areas widely in life. Sub-branches which compose agricultural sector are plant production, animal production, forest products' production and fishery production. Plant production splits into two categories which are field-crops production and horticultural production. Under field-crops production; wheat, barley, rye, oatmeal are produced as cereals. Chickpea, dried bean, lentil are produced as legumes. Potato, onion are produced as tuberous crops. Also sun seed, sesame, tobacco, tea, cotton are produced and many more. Under horticultural production; fruits which grow on trees are generally produced and they provide food to many living creatures. Animal production is comprised of cattle farming, sheep & goat farming, poultry husbandry, beekeeping and silk-worm breeding. With all these subtypes of production, foods are produced such as meat, milk, egg, honey and also products like silk and leather. Forest products' production provides raw material to many sectors, notably to furniture and paper products. Plentiful seafood and fish are procured by fishery production. Not only agricultural sector provides staple food and raw materials to many sectors but also it provides employment noticeably which makes agriculture more precious. There are differences on accounting transactions of agricultural enterprises in the way of tax authority and accounting standards. Accounting practices were examined according to both tax authority and accounting standards in the study. Similarities and differences of accounting transactions were expressed for a beekeeping enterprise according to these two methods.