TMS 41 tarımsal faaliyetler standardının borsada işlem gören süt işletmelerinde uygulanışı
Application of the TMS 41 agricultural operations standard in the exchange
- Tez No: 548845
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkemizde faaliyet gösteren tarım işletmelerinin büyük çoğunluğu küçük olarak sınıflandırılabilecek aile işletmelerinden oluşmaktadır. Son zamanlarda, nüfusun yeterli beslenmesinin, kırsal kesimin kalkınmasının ve tarımsal üretimin devamının sağlanması amaçlarıyla, tarım sektörü, devlet tarafından uygulanan teşviklerle önemli ölçüde desteklenmektedir. Bu desteklemelerle üretimin daha kârlı hale gelmesi, büyük işletmelerin de bu alana yönelmesine neden olmuştur. Bu çalışmanın ana konusunu da tarımsal faaliyetlerini Türkiye Muhasebe Standartlarına uygun olarak muhasebeleştirmekle yükümlü olmaları nedeniyle Borsa İstanbul'da işlem gören süt işletmeleri oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle tarımsal faaliyetlerle ilgili temel kavramlara, tarım sektörünün ve büyükbaş hayvancılığın ülke ekonomisi için önemine yer verilmiştir. Ardından tarım işletmelerinin, mevcut vergi mevzuatına ve Tekdüzen Hesap Planına göre faaliyetlerini nasıl muhasebeleştirdiği ifade edilmiştir. Sonrasında tarımsal faaliyetlerin muhasebeleştirilmesi için yayınlanmış TMS 41 Tarımsal Faaliyetler Standardı ve bunun uygulanmasına yardımcı olan diğer muhasebe ve raporlama standartlarının ilgili hükümleri incelenmiştir. Son olarak süt işletmelerinde gerçekleşecek temel işlemlerle ilgili TMS 41Tarımsal Faaliyetler Standardına uygun örnekler gösterilmiş ve bu standarda uygun raporlama yapan Borsa İstanbul'da işlem gören süt işletmelerinin finansal tabloları ile finansal tablo dipnotları ilgili standart kapsamında irdelenmiştir ve uygulama sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the agricultural enterprises operating in our country are composed of small family businesses. More recently, government incentives have been increased in order to ensure adequate nutrition of the society and to ensure the continuation of development and agricultural production. With these supports, the sector has become more profitable and large enterprises have also directed to this field. The subject of this study is the milk enterprises operating in Borsa Istanbul. Turkey Accounting Standards that businesses must make proper accounting. Firstly, basic concepts related to agricultural activities are included in the study. The importance of the sector for the economy of the country is examined. Then, the existing accounting practices are given according to the tax laws of agricultural enterprises. TMS 41 Agriculture Standard and other related standards are examined. Finally, the companies operating in Borsa Istanbul are examined within the scope of this standard.