Investigation of the effects of supramolecular structures of cationic peptides on antibacterial activity
Katyonik peptitler ve supramoleküler nanoyapılarının antimikrobiyal amaçla kullanılması
- Tez No: 460806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Memeli canlılar da dahil birçok organizma,“Antimikrobiyal Peptitleri”diğer adıyla“Konak Savunma Peptitlerini”kullanırlar. Antimikrobiyal peptitler, hem bitkiler hem de hayvanlar aleminde uzun evrimsel süreçlerden geçerek başarılı olmuş savunma stratejilerinden biridir. Antimikrobiyal peptitler yakın türler arasında bile farklılık göstermelerine ve farklı amino asit sekanslarına sahip olmalarına karşın, çoğunlukla kısa amino asit sekanslı olmak, yapısal olarak amfipatik özellikte olmak ve net pozitif yük taşımak gibi benzer özellikler gösterirler. Bakteri membranını hedef alan antimikrobiyal peptitler, peptidin taşıdığı pozitif yük ile bakteri membranının negatif yükü arasındaki elektrostatik etkileşim sebebiyle hedef alma işlevlerini yerine getirirler. Elektrostatik etkileşimin ardından, antimikrobiyal peptitler belli bir eşik konsantrasyonunu aşıp, hidrofobik grupların bakteri membranından içeri penetre etmesini sağlayabilirler. Kovalent olmayan etkileşimler ve elektrostatik etkileşimler, moleküler çekim oluşturarak kendiliğinden bir araya gelmeyi sağlar. Bu mekanizma doğada birçok işlevi yerine getirmek için kullanılmaktadır. Bu mekanizmaya örnek olan kendiliğinden bir araya gelen peptit amfifiller, nanofiber yapılar oluşturabilen ve hedef moleküle uygun biyoaktif sekanslar içerebilen bir peptit grubudur. Bu tez antimikrobiyal sekansların, kendiliğinden bir araya gelen peptit amfifillerin oluşturduğu supramoleküler nanofiber yapılar üzerinde sunumunu tanımlar. Kendiliğinden bir araya gelebilen peptit amfifil grup ile kendiliğinden bir araya gelebilme özelliği taşımayan peptitlerin arasında yapılan karşılaştırma ve peptit nanofiber sistemin antimikrobiyal özellikleri arttırmasının altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
Many organisms including mammalians use Antimicrobial Peptides (AMPs) which are also called Host Defense Peptides against microbial organisms. AMPs are among one of the ancient and successful strategies for both plant and animal kingdoms. Even though AMPs vary among closely related species and despite they have different sequences, many of the natural AMPs share similar properties. They are mostly short sequenced, structurally amphipathic and they carry overall net positive charge. Cationic AMPs target bacterial membranes because of the electrostatic attractions between positively charged peptides and negatively charged membranes. Due to the electrostatic attractions, cationic AMPs might work on membrane disruption by passing a certain threshold concentration for hydrophobic groups to penetrate into membrane. Noncovalent interactions and electrostatic interactions can create molecular attractions and may cause molecular self-assembly which is a common mechanism used by nature for several tasks. Self-assembling peptide amphiphiles are a group of molecules which can form nanofibrous structures and may contain bioactive epitopes depending on the target of the peptide amphiphile molecule. This thesis describes the presentation of antimicrobial sequences on supramolecular nanofibers which are formed by self-assembling peptides. The comparison of self-assembling peptides and single soluble peptides without self-assembling capacity, resulting significant improvement for peptide nanofiber systems for antimicrobial therapeutic purposes is reported.