Bioactive peptide nanofibers for acceleration of burn wound healing
Yanık yara iyileşmesinin hızlandırılmasında biyoaktif peptit nanofiberlerin kullanımı
  1. Tez No: 460805
  2. Yazar: FATİH YERGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Dermatoloji, Biochemistry, Biotechnology, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yanık yaralanmaları dünya genelinde en yaygın travma tiplerinden biri olmakla birlikte yanık yaralanmalarının kendine özgü fizyolojisi, tedavi için özel terapötik materyallerin kullanılmasını gerektirmekte ve bu tür malzemelerin geliştirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu tez kapsamında, yanık yaralanmaları sonucu yara alanında oluşan ilerleyici doku fonksiyonu kaybının hafifletilerek iyileştirilmesi için sentetik, fonksiyonel ve biyolojik olarak parçalanabilir peptit nanofiber jellerin kullanımı anlatılmaktadır. Bu biyoaktif nanofiber jelleri bazik büyüme faktörlerine kuvvetli afiniteyle bağlanarak anjiyogenezi tetikleyebildigi gibi, hücrelere sinyal verebilen peptit epitopları vasıtasıyla hücreler arası ortamın yapısını ve fonksiyonunu taklit edebilme yetisine sahip iskeleler oluşturabilmektedir. Bu çalışmada, biyoaktif iskelelerin anjiyogenezi teşvik edici özellikleri termal yanık yara modelinin tedavisinde kullanılmıştır. Nekrotik dokuların eksizyonunu takiben, biyoaktif jel ve kontrol solusyonları yara alanı üzerine topikal olarak uygulanmıştır. Yaranın iyileşme süreci hasar sonrası 7., 14. ve 21. günlerde histolojik gözlemler, immüno boyama ve markör RNA / protein analizi ile değerlendirilmiştir. Biyoaktif peptit nanofiber ile tedavi edilen yanık yaralarında, iyi organize olmuş ve kollajen bakımından zengin granülasyon dokusu, yara alanında yeni oluşan kan damarlarının yoğunluğunda, minimal kabuk oluşumu ile yeni oluşturulan epitelizasyon ve deri apendiksiyonu seviyesinde artma gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, heparin-mimetik peptit nanofiber jelleri yanık yaralanmalarının onarımını arttırmasıyla, yara iyileşmesini kolaylaştırmada etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Burn injuries are one of the most typical types of trauma worldwide, and the unique physiology of burn injuries requires the use of specialized therapeutic materials for treatment and makes the development of such materials especially challenging. Here, we report the use of synthetic, functional and biodegradable peptide nanofiber gels for improved healing of burn wounds to alleviate the progressive loss of tissue function at the post-burn wound site. These bioactive nanofiber gels form scaffolds which recapitulate the morphology and function of the natural extracellular matrix through peptide epitopes, which can trigger angiogenesis through significant affinity to basic growth factors. In this study, the angiogenesis-promoting properties of the bioactive scaffolds were utilized for the treatment of thermal burn model. Following the excision of necrotic tissue, bioactive gels and control solutions were applied topically onto the wound area. The wound healing process was evaluated at 7, 14 and 21 days following injury through histological observations, immunostaining and marker RNA / protein analysis. Bioactive peptide nanofiber treated burn wounds formed well-organized and collagen-rich granulation tissue layers, developed a greater density of newly formed blood vessels, and exhibited increased re-epithelialization and skin appendage formation with minimal crust formation. Overall, the heparin-mimetic peptide nanofiber gels increased the rate of repair of burn injuries and can be used as effective means of facilitating wound healing.