Ülkemizde toplumsal değişim süreci içinde yaşlı yurtları programlama ve tasarım ilkelerinin ortaya konması
- Tez No: 46081
- Danışmanlar: PROF. ALTAN AKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ülkemizde, toplumsal değişim sonucunda aile yapısı, ataerkil geniş aileden çekirdek aile tipine dönüşmüştür. Değişen aile yapısında, yaşlı bireyler eskiden olduğu gibi akraba ve çocuklarıyla birlikte oturmak istemiyorlar, ancak ekonomik nedenlerden dolayı yalnız da oturamıyorlar. Araştırmada, sayıları giderek artan yaşlı kesimin bu sorunlarına çözüm olarak düşünülen yaşlı yurtlarının tasarım ilkelerinin ortaya koyulmasına çalışılmıştır. Bu amaca yönelik olarak yapılan çalışmanın; 1. bölümünde, yaşlılık kavramı irdelenmiştir. Ülkemizdeki toplumsal değişmeninyaşlı bireylere etkileri saptanmış ve yaşlıların devlet politikası içindeki durumları incelenmiştir. 2. bölümde, geçmiş dönemlerde yaşlıların barındığı yerler araştırılmıştır. Yerli ve yabancı yaşlı yurdu örnekleri analiz edilerek yatak odaları hakkında bulgular elde edilmiştir. Oturma ve yemek salonları mekan özellikleri belirlenmiştir. 3. bölümde, yaşlıların durumlarını ve yaşlı yurtlarının niteliklerini belirlemek amacıyla yapılan anket çalışmaları değerlendirilmiştir. 4. bölümde ise yaşlı yurdu örnek analizleri ve anket çalışmaları sonucunda yatak odası tipleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The social changes in Turkey have led the pattiarchal large family to turn into the nuclear family. Becouse of the change in the family structure, the elders do not prefer to live with their children or relations nor do they want to live alone. The present study in an attempt to set the design principles for the homes for the elderly, one of the solutions intended far the welfare of the rapidly increasing elderly population. The first chapter of the sutdy covers the concepts of age and ageing, the effect of the social change in Turkey on the elderly and their position in the state policy. in the second chapter, the institutions that have housed the elderly in the past have been investigated into. This chapter also includes a research of Turkish and foreign homes tor the elderly with a special emphasis on the bedroom, living and dining areas and their spatial specifications. The third chapter in the evaluation of the inquiry carried out bay the author in the homes tor the elderly in İstanbul. in the fourht and final chapter, model bedroom plans have been developed as a result of the evaluation of both the inquiry and the research.