A Modernization model for Azerbaijan telecommunication network
Azerbaycan telekomünikasyon ağını modernleştirme modeli
- Tez No: 46080
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında aşağıdaki konular ele alınmıştır: * Örneksel ve sayısal telefon sistemlerinin ekonomik ve teknik yönlerden karşılaştırılması ve sayısal sistemlerin örneksel sistemlerden daha yararlı ve teknolojik açıdan daha gelişmiş olduklarının belirlenmesi. * Du-Pont modelinin örneksel ve sayısal sistemlerin her ikisinin de ekonomik analizine uygulanması ve bu sistemlerin“kâra geçme noktaları ”nın Break Even Points) grafiksel olarak ortaya konması. 10.000 abonelik örnek santral modeline göre, yıllık toplam gelir/ toplam- maliyet, yatırım getiri oranı ve yatırım getirişi değerlerinin hesaplanması. * Sonuçta, Azerbaycan Telekomünikasyon Ağı için doğrusal bir programlama modeli geliştirilmesi ve bu model temel alınarak, 10 yıllık optimum yatırım kapasitelerinin, kâr marjlarının maksimum olması göz önünde bulundurularak, bulunması.
Özet (Çeviri)
This study comprises the following: * Comparing Analog and Digital Switching Systems from the economic and technical points of view and also indicating that Digital Systems have much more adventages than Analog Systems, and that they are more updated from technological aspect as well. * The application of Du-Pont Model to the economic analysis of both Analog and Digital Systems, which led to the graphical illustrations of“Break Even Points”. * Calculations carried out by using 10,000 line- sample exchange and detailed“ evaluation öf ^the^vâîüe ot~2mmraT~~fotai~ Revenue (ATR), Total Cost (TCI, investment Turnover Ratio ' (ITRT^ and Return on Investment (ROI). * Finally, developing a Linear Program Model for Azerbaijan Telecommunication Network and determination of an optimum capacity for ”A Ten Year Telephone -Switching Plan" by taking maximized profit margins into consideration. IV