Tesviye bölümü iş ve işlem yaprakları III-IV
Work and work's pictures about machine III-IV
- Tez No: 46084
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu Tezde Ders Geçine ve Kredili Sistem müfredat Programlarına uygun, TORNACILIK 2-ALET BILEME-FREZICILÎK 2 ve TAŞLAMACILIK konularını kapsayan bir çalışma yaptım. Bu tezle Atelyede uygulaması yapılacak konu hakkında yeterli bir ön bilgi ve işlem sırası verilmiştir. Bu ön bilgiyi alan öğrencinin bu bilgisini uygulamaya aktarabilmesi için o konu ile ilgili bir uygulama yaprağı vardır. Uygulama yapraklarında amaç öğrencinin o konu ile ilgili el becerisini geliştirmek ve tecrübe kazandırmaktır. Seçilen temrin ve uygulama parçalarında malzeme tasarrufu ve kullanılabilirlik göz önüne alınmış, Değerlendirmede ise objektifliği sağlayabilecek bir yöntem uygulanmıştır. Bu çalışma yedi bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde ölçme ve kontrol aletleri tanıtılarak bu aletlerin kullanılmasını işledik. İkinci bölümde Torna II konularını işledik. Konuyla ilgili temrinler geliştirildi. üçüncü bölümde Alet Bileme konularını işledik. Konunun amacına uygun temrinler seçildi. Dördüncü bölümde FREZ II konularını işledik. Seçilen temrinlerin yapılacak işlemlere en iyi cevap verecek olması sağlandı. Beşinci bölümde Taşlamacılık konularını işledik. Daha önce Torna II ve Frez II de elde edilen temrinler, genelde Taşlama temrini olarak seçildi. Altıncı bölümde öğrencinin daha önce gördüğü işlemlerden oluşan komple uygulama iş yapraklarını içeren Atelyelerde kullanılabilecek iş parçalarının resimleri verildi. Yedinci bölümde yukarıdaki bölümlerde yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar açıklanarak öneriler verildi. -e-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis contains aevoii chapter.*». This chapters art- at fol J ows. CHAPTER 1 We have presented the using of measure and control machines by introducing them. CHAPTER II We have presented TURNERS II and it has been prouided working item which interest subject. CHAPTER III We have presented to SHARPEN MACHINES and i I has been chosen suitable and working 1 1 en;. CHAPTER IV We have presented MILLING II and it has. been pruuidod that chosen working item must be answered to the poreodure: will be done. CHAPTER V We have presented stone subjects, it has been chosen as a stone term generally which have been prouided in TURNER'S 1! and MILLING II. CHAPTER VI In the sixth chapters the pictures of working machines ol which can he used in workshop which students have 1 earn t b e f o r e w e r e g I v en. CHAPTER VII Some advises wore given by expressing results whic >een provided in the upper chapters. have -7-