An investigation of Iranian apartments in Tabriz with reference to their space and function relations
İran Tebriz evlerinin mekan ve işlev ilişkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 460839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma İran Tebriz'de üç alanda inşa edilen evlerin yaşam kalitesini incelemek için ilgili ve farklı yorumlar üzerinde çalışıldı. Evi satın alma zamanında yada kullanım sırasında iç mimari tasarımı memnuniyetsizliğinin nedeni teşhis edildi. Çalışmalar bireylerin kültür ve ekonomiye memnuniyeti sorunu ile doğrudan ilişkisi olduğunu göstermektedir. Tebriz'in Ferdous mahallesinde mimari tasarım memnuniyet düzeyi Roshdye mahallesinden fazla ve onlarda Mehr mahallesinden daha fazla tatmin gözlememektedir. Ama bu sakinlerin bir memnuniyeti göstergesi değildir ve bunların bir düzelte bilir yüzdesi köklü değişiklikler istiyorlar. Mimari tasarımı kültür ve ekonomiye odaklaniyor, maalesef iç fiziksel mekanlarin tasarımı bu ilk ilkeleri daha az kabul edilmiştir. Bu ilk ilkeleri Tebriz, İran'daki olan konut hakkında bu araştırma da incelenmiştir. Öncesinde tasarım yürütülmesi gerçekleşmesi için temel araştırma bu sorunu engellemek de daha fazla yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research attempts to study different interpretations concerning the life quality of the houses built in three areas of Tabriz, Iran, which was identified the dissatisfaction cause of interior architectural designing at the time of purchase or during the use of house. Studies show that paying attention to the culture and economy of the individuals has direct relation with the issue of satisfaction. In the Ferdous alley of Tabriz we observe more satisfaction than Roshdye town where satisfaction level is more than the Mehr complex of Tabriz. But this isn't an indicator of the resident's satisfaction and a remediable percentage of them would like to have fundamental changes. So it can be said that culture, customs, expectations of house and family economy are main principles of architectural designing. As examined here about the housing in Tabriz, but unfortunately has been less considered main principles of architectural designing. Conducting primary research, prior designing will help more to inhibit the problem to happen.