Radiation from parabolic type radio link antennas
Parabolik radyo link antenlerinden ışıma
  1. Tez No: 460840
  2. Yazar: GAMZE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA UMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde, mükemmel elektrik iletken yüzeyi olan parabolik reflektörden saçılan alanlar incelenmiştir. Parabolik yüzey odakta yer alan noktasal kaynakla aydınlatılmıştır. Yüzey integralini bulmak için modifiye fiziksel optik teorisi metodu kullanılmıştır ve analiz edilmiştir. Yansıyan geometrik optik, iletilen alanlar ve köşe kırınım alanları asimptotik metotlar kullanılarak bulunmuştur. Bu asimptotik metotlardan birisi; yansıyan geometrik optiği ve iletilen alanları bulmada kullanılan sabit faz metodu ve diğeri de köşe kırınım alanları bulmada kullanılan kenar nokta yöntemi olmuştur. Kırınan alanlar MATLAB'da numerik olarak çizdirilmiştir Geliş açısı, kaynak ve reflektör arasındaki uzaklık gibi değişkenler açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fields scattering from parabolic reflectors with perfectly electric surface (PEC) have been investigated. The parabolic reflector surface illuminated by a point source located at focus. In order to find the surface integral, the modified theory of physical optics (MTPO) method was used and analyzed. The reflected geometrical optics (GO), transmitted fields and edge diffracted fields were evaluated by using asymptotic methods. One of these asymptotic methods was the stationary phase method (SPM), which was used to find the reflected geometrical optics and transmitted fields; and the other one was the edge point method which was used for edge diffracted fields. The scattered fields were plotted by MATLAB numerically and compared by various parameters such as angle of incidence and the distance between the sources.