Bütünleşik hücre oluşturma ve parça çizelgeleme probleminin modellenmesi ve bir sezgisel çözüm önerisi
Modeling of integrated cell formation and part scheduling problem and a heuristic solution approach
  1. Tez No: 460855
  2. Yazar: YELİZ BURUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞERAFETTİN ALPAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, bütünleşik hücre oluşturma ve parça çizelgeleme problemi için çözüm yaklaşımları geliştirilmiştir. Hücre oluşturma boyutunda, hücre dışı elemanların ve hücre içi boşlukların en küçüklenmesi, çizelgeleme boyutunda ise en büyük tamamlanma zamanının en küçüklenmesi amaçları dikkate alınmıştır. Problemin çözümüne yönelik olarak yeni bir matematiksel model önerilmiş ve modelin başarısı literatürden hareketle türetilen küçük, orta ve büyük boyutlu veri setleri üzerinde denenmiştir. Modelin, küçük boyutlu veri setleri üzerinde makul sürede en iyi çözümleri elde ettiği görülmüştür. Ele alınan problemin NP-zor yapıda olması sebebiyle, geliştirilen model türetilen orta ve büyük boyutlu problemlerin çözümünde yetersiz kaldığından yeni bir genetik algoritma yaklaşımı önerilmiştir. Önerilen yaklaşımın başarılı çözümler verdiği, türetilen orta ve büyük boyutlu test problemleri üzerinde gösterilmiştir. Ayrıca, önerilen genetik algoritma yaklaşımı ile büyük boyutlu bir gerçek hayat problemi de başarıyla çözdürülmüş ve mevcut duruma kıyasla sağlanan katkılar raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, solutions approaches for the integrated cell formation and part scheduling problem were developed. While in the scope of the cell formation, exceptional elements and voids were being considered, the make-span of the jobs was considered in the side of scheduling. A new mathematical model was developed and the performance of the model was tested on the small, medium and large sized data sets derived from the relevant literature. The test results show that the model could obtain best results for the small sized problem sets in reasonable computation times. Because of the NP-hard nature of the considered problem, the proposed model couldn't be effective to obtain best results for medium and large sized test problems, so a new genetic algorithm was proposed. It was shown that the developed GA could give successful results on the medium and large sized test problems. Additionally, a real life problem was solved effectively by the new genetic algorithm and contributions obtained compared to the current situation were reported.