Yeniçağa (Bolu) ilçesinde yerleşime açılacak alüvyon alanların zemin parametrelerinin belirlenmesi
Determination of soil parameters of the alluvium areas that will be opened for settlement in Yeniçağa district (Bolu)
  1. Tez No: 233702
  2. Yazar: İSMAİL BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yeniçağa havzası Geç Kuvaterner'de su yükü oldukça fazla bir göl ihtiva eden kapalı bir havzadır. Araştırma alanını içine alan söz konusu eski göl alanlarındaki zeminlerin özellikleri, havzanın geçirmiş olduğu bu jeolojik evre ile ilişkilidir. Yeniçağa (Bolu) İlçesinde yerleşime açılacak alüvyon alanlarda zemin parametreleri belirlenerek, zeminden kaynaklanabilecek problemlerin ortaya konulması ve gelecekte planlanan yapılaşmalarda yol gösterici olması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma sahasının 20 noktasında araştırma çukurları açılmıştır. Alınan örselenmemiş numuneler üzerinde konsolidasyon, şişme ve konsolidasyonsuz drenajsız üç eksenli basınç dayanımı deneyleri ile örselenmiş numunelere zemin sınıflamasına yönelik deneyler yapılmıştır. Çalışma sahasında sismik kırılma ölçümleri ile sismik hız, zemin büyütmesi, zemin hakim titreşim peryodu elde edilmiştir. Bu veriler zeminlerin üzerindeki deprem etkisi hesaplarında kullanılmıştır. Bununla beraber sahanın 10 ayrı noktasından alınan zemin numunelerine X ışınları difraksiyonu analizi uygulanarak kil minerallerinin türü ve oranları belirlenmiştir. Bu çalışmaların tamamı değerlendirildiğinde, killi zeminlerin hakim olduğu bölgelerde yüzeye yakın killerin şişme problemleri olduğu belirlenmiş ve bu killerin aşırı konsolide olduğu anlaşılmıştır. Bunun nedenleri bu çalışma kapsamında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Yeniçağa basin is a closed-basin that accommodated a much water loaded lake in Late Quaternary. The soil characteristics of this paleolake area are related to the paleogeographic phase of the basin. It was aimed to determine the soil parameters of the alluvium areas that are going to be opened to settlement in the Yeniçağa district (Bolu), and to exhibit the problems that would be caused from the soil and guide to planned housing in the future. For this purpose, research pits were dug at 20 points in the investigated area. The consolidation, swelling and triaxial compressive strength tests had been made on the soil classification tests were perfored. Seismic velocity, soil amplifications, predominant soil resonance periods were acquired by seismic diffraction measurements in the studied area. These data were used in the calculation process of earthquake affects on soil. The types and proportions of the clay minerals were determined through applying XRD on soil samples which were taken from the 10 different points of the investigated area.