Nesnelerin interneti ile kapalı döngü tedarik zincirinde müşteri davranışlarının etkisi
The effect of customer buying behaviour on closed loop supply chain optimization with internet of things
- Tez No: 460875
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kapalı döngü Tedarik Zinciri (KDTZ), hem ileri hem de tersine Tedarik Zinciri faaliyetlerinin bütünleşmesi sonucu geliştirilen kapsamlı bir Tedarik Zinciri yapısıdır. Son yıllarda artan çevresel ve ekonomik sorunlar, kıt enerji kaynakları, üretim ve tüketim artışından kaynaklı sorunlar KDTZ yönetiminin önemini daha da ortaya koymaktadır. Günümüzde önem kazanan KDTZ içerisinde müşteri istekleri, zinciri tetikleyen önemli bir figür olmasına rağmen bugüne kadar yapılan araştırmalarda dikkate alınmamıştır. Bu çalışma kapsamında nesnelerin interneti kullanılarak geliştirilen KDTZ modelinde, müşteri satın alma davranışlarını dikkate alan yeni bir matematiksel model geliştirilmiştir. Nesnelerin interneti ile tersine lojistikde geri dönen akıllı ürünlerin, hangi geri dönüşüm aşamasına tabii tutulacağına karar verilmektedir. İleri akışta, müşterinin satın alma davranışları dört farklı müşteri grubunda değerlendirilerek modele entegre edilmiştir. Önerilen model hipotetik verilere dayalı sayısal örnekler yardımıyla GAMS paket programında çözülmüş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Son olarak da modelin karmaşık yapısından dolayı GAMS-CPLEX ile Genetik Algoritmayı birlikte kullanarak melez bir çözüm yöntemi geliştirilmiş ve farklı boyuttaki test problemleri ile geliştirilen çözüm yönteminden elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Closed Loop Supply Chain (CLSC) is a comprehensive Supply Chain structure developed both as a forward and a reverse integration of Supply Chain activities. Increasing environmental and economic problems in recent years, scarce energy sources, and problems related to increased production and consumption are further demonstrating the importance of the CLSC management. In spite of the fact that consumer requests constitute an important figure triggering the chain in CLSC that has become crucial recently, they have mostly been ignored in the research made up to today. Within the scope of this study, a new mathematical model has been developed which takes into account consumer buying behavior in the CLSC model, developed using the internet of things. With the internet of objects, it is decided which recycling stages smart products that are returned through reverse logistics will undergo. In the forward flow, consumer buying behavior is evaluated in four different consumer groups and it is integrated into the model. Proposed model is solved in GAMS package solver using some numerical examples and the results are discussed. Due to the complexity of the model, a solution methodology based on the Genetic Algorithm which hybridizes the heuristic approach with GAMS-CPLEX is developed. and results obtained by proposed solution methodology are compared for different sized test problems.