Dynamically determining radio access technology for energy efficiency in 5G mobile networks
5G mobil ağlarda enerji verimliliği için radyo erişim teknolojisinin dinamik olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 584732
  2. Yazar: ABDULLAH ÖMER YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nesnelerin interneti ve bilgi iletişim hizmetlerinin evrimi 5G alanında yeni talepler ortaya koymaktadır. Gelecek yıllarda büyük makine tipi iletişim uygulamaları, gelişmiş geniş mobil bant hizmetleri ve ultra güvenilir düşük gecikmeli kullanım durumları gibi yeni tip servisler ve kullanım durumları oluşacaktır. Bu yeni hizmetler ve uygulamalar enerji tüketimini önemli ölçüde artıracaktır. Bu tezde, 5G'de bulut radyo erişim ağlarını kullanarak radyo erişim teknolojisini dinamik olarak yapılandırmak üzere bir çözüm öneriyoruz. Kullanıcı konumlarına, uzak radyo ünitesi (RRU) konumlarına ve kullanıcı taleplerine bağlı olarak, RRU üzerindeki iletişim protokolü dinamik olarak belirlenir. RRU'ların bazıları bu çözümde kapalı olurken, diğerleri kullanıcı taleplerini karşılamak için daha az enerji tüketen bir radyo protokolü çalıştırmaktadır. Bu yaklaşım, tez çalışmamızda bir optimizasyon problemi olarak tanımlanmış ve en gelişmiş optimizasyon araçları kullanılarak çözülmüştür. Bu çalışmanın sonucu olarak geliştirilen bu yöntem ile önemli miktarda enerjinin korunabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The evolution of the Internet of things and information communication services introduces new demands in the 5G area. New types of services and use cases such as massive machine-type communication applications, enhanced mobile broadband, and ultra-reliable low-latency services will be created in the coming years. These new services and applications will significantly increase energy consumption. In this thesis, we propose a solution for dynamically configuring the radio access technology by employing cloud radio access networks in 5G to conserve energy. Depending on user locations, remote radio unit (RRU) locations and user demands, the communication stack on the RRU is dynamically determined. While some of the RRUs are turned off in this solution, others are configured to run a protocol stack that consumes less energy while meeting user demands. We define this approach as an optimization problem in this thesis and solve it using state-of-the-art optimization tools. We show that significant amounts of energy can be conserved by employing this approach.