Lifli polimer şeritlerle güçlendirilmiş tek doğrultulu boşluklu döşemelerin incelenmesi
Investigation of one way slabs with openings strenghthened with fiber polymer strips
  1. Tez No: 460888
  2. Yazar: NALAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ANIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tezde tek doğrultulu boşluklu betonarme döşemeler deneysel olarak incelenmiş ve sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Deneysel çalışma, iki döşeme grubundan oluşmuştur. İlk gruptaki döşemelerden biri boşluksuz olarak, diğer döşemeler farklı bölgelerde ve boyutta boşluğa sahip olarak üretilmiştir. İkinci grup döşemeler ise ilk gruptakilerle özdeş geometri ve donatılı olarak üretilmiş ve CFRP ile güçlendirilmiştir. Boşluklar kare şeklinde ve üç farklı boyutta oluşturulmuş ve döşemelerin kesme ve maksimum moment bölgesinde teşkil edilmiştir. Döşemelerin akma ve kırılma anında yapmış oldukları deplasmanlar, akma ve kırılma anında taşıdıkları kesme kuvvetleri, akma anındaki rijitlik, enerji tüketim kapasiteleri ve süneklik oranı gibi mekanik özellikleri incelenmiştir. Boşluk ve güçlendirme yönteminin döşeme davranışı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Döşemelerin sonlu eleman modelleri oluşturulmuş ve analizleri yapılmıştır. Modellerin doğrulanmasını takiben deneyi yapılmamış döşemelerin modelleri oluşturulmuş ve davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, one way RC slabs with opening were investigated experimentally and their finite element analyses were performed. The experimental study was composed of two slabs groups. One of the slabs in first group was produced without opening and the others were produced with openings having different sizes and locations. The slabs in the second group were produced with the same cross section dimensions and steel reinforcement as the first group and were strenghthened with CFRP. Openings were square and made up of three different dimensions and were located at shear and maximum moment zone of the slabs. Mechanical properties of the slabs such as yield and ultimate displacements, yield and ultimate shear forces, stiffness at yield, energy dissipation capacity and ductility ratio were investigated. The effects of openings and strengthening method on the behavior of slab were examined. Finite element models of the slabs were constructed and their analyses were performed. Following the verification of the finite element models, the models of the untested slabs were created and their behaviors were invesitigated.