Paralel akışlı ısı değiştiricilerinin performanslarının iyileştirilmesi
Improving the performance of parellel flow heat exchanger
  1. Tez No: 460887
  2. Yazar: SİNAN GÜÇLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Isı değiştiricileri, günümüz teknolojisi içerisinde oldukça yaygın kullanım alanı bulmaktadır. Bu sebeple ısı değiştiricilerin performans artışını sağlamak oldukça ilgi çeken bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında aynı eksenli iç içe çift borulu bir deney düzeneği hazırlanmış ve hazırlanan bu deney düzeneği içerisinde yapılan deneylerle aynı ve zıt yönlü akış şartlarında nanoakışkan kullanılmasının performans artışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Nanoakışkanın hazırlanması için toz halinde temin edilen nano hekzagonal bor nitrür (nano hBN) kullanılmıştır. Kütlece %2 nano hekzagonal bor nitrür içeren, 4 kg nanoakışkan hazırlanmıştır. Nanoakışkan hazırlanırken yüzey aktifleyici olarak kütlece %0,5'lik Triton X-100 kullanılmıştır. Deneyler sıcak akışkan olarak kullanılan, hazırlanan nano hekzagonal bor nitrür/su (nano hBN/su) nanoakışkan ve saf su kullanılması ile gerçekleştirilmiştir. Böylece sıcak akışkan olarak hazırlanan nano hekzagonal bor nitrür/su (nano hBN/su) nanoakışkan kullanılmasının, saf su kullanılmasına göre performans değerlendirilmesi yapılabilmiştir. Deneyler sonucunda toplam ısı transfer katsayısında aynı yönlü akışlı ısı değiştiricisi için ortalama %48,78 iyileşme sağlamasına karşın zıt yönlü akış şartlarında ortalama %0,36 iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heat exchangers have found widespread usage area in today's technology. For this reason, increasing the performance of heat exchangers has become a very interesting field of study. In this thesis study, a co-axial double-tube experimental setup was prepared and the effect of the usage of nanofluid on the performance increase in cocurrent flow and counter flow conditions was investigated in this experimental setup experimentally. Nano hexagonal boron nitride (nano hBN), that is obtained in powder form was used to prepare the nanofluid. By mass, 2% nano hexagonal boron nitride containing 4kg nanofluid was prepared. When the nanofluid was prepared, by mass 0.5% Triton X-100 was used as a surfactant. Experiments were carried out using prepared nano hexagonal boron nitride/water (nano hBN/water) nanofluid and pure water as hot fluid. Thus, a performance evaluation on the usage of the prepared nano-hexagonal boron nitride/water (nano hBN/water) nanofluid according to pure water as hot fluid could be made. As a result of the experiments, the total heat transfer coefficient provided an average improvement of 48.78% for the cocurrent flow heat exchanger, while an average improvement of 0.36% was observed in the counter flow conditions.