Maglay Kalesi ve tarihi kent merkezinin korunması için bir yöntem geliştirilmesi
Developing of a method for the protection Maglaj Fort and historical city center
- Tez No: 460899
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Maglay kenti ve tarihi eserleri günümüzde Bosna-Hersek topraklarında en değerli eserler arasında yer almaktadır. Kalesi başta olmak üzere, saat kulesi, camiler, hanlar, çeşmeler ve diğer yapılarla birlikte Maglay kenti ziyaretçiye bugün de tarihi anlatmaktadır. Bu tarihi eserleri maalesef kötü ve kullanılamaz durumunda bulunup, şimdiki haliyle ne Maglay kentine ne de Bosna-Hersek'e hiçbir yarar sağlamaz. Toplum ve uzmanlar olarak, bizler, bu tarihsel anıtları korumak ve yenilemek için acil olarak çözümler üretmeliyiz. Bu nedenle alan araştırması ve literatür taraması gibi iyi bilinen araştırma yöntemleri kullanıldı. Aynı zamanda, gerekli olan planlar ve çizimler yapıldı. Çözüm arayışında olduğumuzdan en doğru cevapları sağlamak için, yalnızca Bosna-Hersek'li uzmanların değil dünyadaki uzmanların da görüşleri dikkate almalı. Önerilerimizin ve çözümlerimizin kabul edilen tüm çözümler içinde yer alacağına güçlü bir şekilde inanıyor ve umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Maglay city and its historical monuments today are among the most valuable monuments in Bosnia and Herzegovina territory. Even today the city of Maglay narrate history to its visitors by its clock tower, mosques, inns, fountains and especially by its old castle. Unfortunately, very poor condition of these historical monuments, with their current form provides no benefits to neither Bosnia and Herzegovina nor to city of Maglay. In order to renovate and recover these historical monuments we, the society and experts, need to provide a solution most urgently. Therefore we have used well known methods of researching, as fıeld research and literature review. Also, all needed plans and drawing, have been made. As we have been seeking for solution we should consider the opinion not only from experts from Bosnia and Herzegovina but also from experts around the world in order to provide best answers. We strongly believe and hope that our suggestions and solutions will be considered as right one.