Dindarlık, umutsuzluk ve kadercilik eğilimi ilişkisi: Türk ve Malay üniversite öğrencilerinin karşılaştırılması
The relationship between religiosity, hopelessness and fatalism tendency: Comparison of Turkish and Malay university students
  1. Tez No: 817961
  2. Yazar: KÜBRA UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk ve Malay üniversite öğrencilerinin dindarlık, umutsuzluk ve kadercilik eğilimi düzeylerini tespit ederek bu üç değişken arasındaki ilişkiyi incelemek, söz konusu değişkenlerin demografik özelliklerle olan ilişkisini ortaya çıkarmak ve elde edilen veriler çerçevesinde iki kültür arasında bir karşılaştırma yapmaktır. Araştırmaya Türkiye'de Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinden 340, Malezya'da Universiti Sains İslam Malaysia öğrencilerinden 417 olmak üzere toplam 757 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların 468'i kız, 289'u erkektir. Araştırmaya katılan Türk öğrencilerin yaş ortalaması 21,24 iken Malay öğrencilerin yaş ortalaması 20,83'tür.Araştırma verileri 2022 Eylül-2023 Ocak ayları arasında anket tekniği kullanılarak internet üzerinden toplanmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Dindarlık Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Kadercilik Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Anket verilerinin analizi IBM SPSS Statistics-25 programıyla yapılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizlerinde t-test, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Malay öğrencilerin dindarlık, umutsuzluk ve kadercilik eğilimi düzeyleri, Türk öğrencilere kıyasla daha yüksektir. Dindarlık ile umutsuzluk arasında Türk öğrencilerde anlamlı bir ilişki olmadığı, Malay öğrencilerde ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Türk öğrencilerde dindarlık ile kadercilik eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken Malay öğrencilerde negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Kadercilik eğilimi ile umutsuzluk arasında her iki örneklemde de pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, Türk öğrencilerde dindarlık, umutsuzluğun anlamlı bir yordayıcısı değilken Malay öğrencilerde dindarlık, umutsuzluğun negatif yönde anlamlı bir yordayıcısıdır. Türk öğrencilerde dindarlık, kaderciliğin anlamlı bir yordayıcısı değilken Malay öğrencilerde dindarlık, kaderciliğin negatif yönde anlamlı bir yordayıcısıdır. Her iki örneklemde de kadercilik eğiliminin umutsuzluğun pozitif yönde anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, literatürdeki benzer ve farklı çalışmalarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of religiosity, hopelessness and fatalism tendencies of Turkish and Malay university students, to examine the relationship between these three variables, to reveal the relationship between these variables and demographic characteristics, and to make a comparison between the two cultures within the framework of the data obtained. A total of 757 university students, 340 from Gaziantep University students in Turkey and 417 from Universiti Sains Islam Malaysia students in Malaysia, participated in the research. The research data were collected over the internet between September 2022 and January 2023 using the survey technique. Personal information form, Religiosity Scale, Beck Hopelessness Scale, Fatalism Tendency Scale were used in the study. Analysis of the survey data was done with the SPSS Statistics-25 program. According to the findings obtained from the research, the levels of religiosity, hopelessness and fatalism tendency of Malay students are higher than Turkish students. It was found that there was no significant relationship between religiosity and hopelessness in Turkish students, but a negative significant relationship in Malay students. While there was no significant relationship between religiosity and fatalism tendency in Turkish students, it was seen that there was a statistically significant negative relationship in Malay students. A statistically significant positive correlation was found between fatalism tendency and hopelessness in both samples. According to the results of the regression analysis, while religiosity is not a significant predictor of hopelessness in Turkish students, religiosity is a negative significant predictor of hopelessness in Malay students. While religiosity is not a significant predictor of fatalism in Turkish students, religiosity in Malay students is a negative significant predictor of fatalism. In both samples, fatalism tendency was found to be a positive and significant predictor of hopelessness.