The muslim malay diaspora in Canada: A Case of Muslim agency and global civility
Kanada'daki müslüman malay diasporası: Müslüman teşkilat ve küresel nezaket örneği
- Tez No: 700239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURSEN AKSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Dünya, postnormalist küreselleşmiş bir dünya sisteminin karmaşıklığı ve kaosuyla daha da sarsıldıkça, insanlar belirsizlik zamanlarında istikrarlı bir yaşam kalitesi ve zemini aradığı için kimlik ve aidiyet, ele alınması gereken daha önemli bir sorular haline geliyorlar. Bu tez, Kanada'nın Ontario eyaletinde ikamet eden Müslüman Malay Kanadalı diasporasındaki küçük bir grubun etnografik çalışma yoluyla, bölge-ötesi ve küresel sivil toplumun teorik çerçevesini ve bunların yerel ve küresel olarak performatif faillikte nasıl tezahür ettiklerini incelemektedir. Bu çalışmada, topluluğun üyelerinin benimsediği Malay gelenekleri, İslam inancı ve Batı Kanadalılığı tarafından şekillendirilen kimlik melezliğine dair normatif söylemlerin müzakerelerini inceleniyor. Müslüman Asyalıların küresel sivil toplumun aktif temsilcileri olarak tanınmasına katkıda bulunmaya çalıştım. Diasporanın bir parçası olan Malaylar; gönüllülük, sosyal hizmet, mesleki seçimler ve siyasi katılımla birlikte disipliner performans ve kendi geleneklerinden türetilen Malay dövüş sanatları, silat veya geleneksel Malay kıyafetlerinin giydirilmesi gibi diğer sanatsal aracılık biçimleri de dahil olmak üzere güç algılanan sessiz aktivizm biçimleri aracılığıyla medeniyetler çatışması anlatısı ile mücadelede kendi failliklerini uygularlar. Bu etnografik çalışma, küresel eğilimlerin bölge-ötesi ideallerini benimsemek ile bölgesellik yoluyla istikrar ve yuva kurma ihtiyacı olduğu arasında bir halat çekme yarışı olduğunu öne sürüyor. Bu, diasporaların kendilerine eşlik eden geleneklerini yeni bir memlekette yeniden tanımlamasıyla olur. Dinin, toplumu kültürel zorluklar karşısında zemin bulmasında oynadığı rolü de vurgular. Böylece, Avrupa merkezliliğe meydan okuyan modern ötesi bir teorik çerçeve aracılığıyla, adabın söylemsel geleneğinin küresel bir sivil toplumun temsilcileri olarak diasporanın sivil davranışını etkilemede oynadığı rolü tanıtır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the theoretical framework of transterritoriality and global civil society, and how they are manifested in preformative agency, locally and globally through the ethnographic study of a small groups of a Muslim Malay Canadian diaspora residing in Ontario, Canada. The study explores the negotiations of the normative discourses of tradition and religion in shaping the identities of members of the community in fighting for their recognition as a Muslim Asian minority in Canada. The ethnography suggests that there is a a tug war between adopting transterritorial ideals of global trends yet a need for stability and home making through territoriality. This happens as diasporas redefine their traditions that accompanies them in a new homeland. In addition, to highlighting the role religion plays in grounding the community in the face of cultural ordeals. Thus, introducing through a transmodern theoretical framework, the role the discursive tradition of adab plays in affecting the civil conduct of the diaspora as members of a global civil society.