İşletmelerde süreç madenciliği tekniği kullanılarak isy sistematiğinin yazılım destekli bir sektörel uygulaması örneği-İnşaat sektörü
Application of bpm systematics by using process mining in enterprises with a software-assisted industrial application example–Construction company
  1. Tez No: 460921
  2. Yazar: BETÜL GEREK KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİYAR AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Son yıllarda rekabet gücünü artırmak isteyen şirketler, geleneksel yönetim sistemi yöntemlerinden kurtulup iş süreçleri yönetim metodlarına yönelmektedirler. Bu yöntemler firmaların işleyişlerine de farklı bir bakış açısı getirmeye yol açmıştır. Süreçlerin tanımlanıp belirlenen teknolojik altyapılar ile desteklenerek yönetilmesi firmalara yönetim konusunda destek olmaya başlamıştır. Süreç madenciliği de son yıllarda çoğu şirkette kayıt altına alınan verilerin standart hale getirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Şirketlerde alışkanlıkla yapılan aktivitelerin verimsizliğe neden olması ve bu aktivitelerin tespit edilip akıştan çıkarılması da yine süreç madenciliği tekniği kullanılarak fark edilip, kullanılan yazılım ile iş akışında standart oluşturulması zaman yönetimini de verimli kılmaya sebep olmaktadır. Bu çalışmada iş süreç yönetimi yazılımı kullanılan bir inşaat firmasında yazılıma girilen verilerin süreç madenciliği yazılımına aktarılması ile ortaya çıkan iş akışları ile analiz aşamasında yapılan çalışmalar sonrası tasarlanan iş akışları arasındaki farklar değerlendirilmiş, optimum kaynak ile verimli iş akışlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, companies that want to increase their competitive strength are getting rid of the traditional management system methods and are turning to business process management methods. These methods have led to bring a different perspective to the operations of the company. Defining company processes and managing them with identified technological infrastructures have begun to support companies for their management issues. Process mining is also a method that has been used in recent years to standardize the data recorded in most companies. Habitual activities cause inefficiency in companies and these inefficient activities can be detected, noticed and extracted from the flow by using process mining techniques. And the standardization in the workflow with used software also causes more efficient time management. In this study, differences between the work flows arising from transferring the data that are written in the construction firm using the business process management software to the process mining software and the work flows designed after the work done during the analysis phase are evaluated, various suggestions have been made about how to optimize resource and efficient workflows.