160 ton/saat buhar kapasiteli bir kazanın enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of a boiler which has 160 tons per hour steam capacity
- Tez No: 460920
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada 160 ton/saat Kızgın Buhar Üretim Kapasiteli mevcut bir enerji santrali üzerinde, tesisten alınan gerçek işletme verileri kullanılarak Enerji ve Ekserji Analizi Yapılmıştır. Öncelikle Akış Diyagramı oluşturulmuş ve bu diyagram üzerine tesiste ölçülen ekipman giriş ve çıkışlarında ki Sıcaklık, basınç, debi ve akışkan tipi bilgileri işlenmiştir. İşaretlenen 17 adet düğüm noktasının Verileri kullanılarak bu noktalardaki ekserjiler hesaplanmış, sonrasında tesiste bulunan ekipmanlar için enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak genel enerji kaybında en yüksek değer (4154,4 kW - %15) Besi suyu degazör ünitesinde olmakla beraber, genel ekserji kaybında en yüksek yüzdeli kayıp (90362,3kW - % 54) Kazan Sisteminde olmaktadır. Her iki ünite de ısı kayıplarına karşı incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, energy and exergy analysis of a 160 tons per hour superheated steam capacity power plant has been performed under real operation condition datas which collected from a steam generation plant. On the way of these datas the energy and exergy analysis are prepared. Firstly, the flow diagram is drawn and the information acquired of temperature, pressure frow rate and fluid type on the equipment inputs and outputs measured on this diagram are processed. The exergies at these points were calculated using the data of the 17 node points marked and energy and exergy analyzes were performed for the equipment that was installed at the later stage. Consequently, while the highest value in genaral energy loss (4154,4 kW - %15) ıs at feedwater deaerator unit, the, highest percentage lost in general exergyis (90362,3 kW - % 54) at boiler system. Therefore, both units should be tested against heat losses.