Eklemeli sentezleyici yöntemi kullanılarak Türkçe metinden konuşma sentezleme
Turkish text-to-speech synthesis by using concatenative synthesizer method
- Tez No: 460928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT HARDALAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Konuşma sentezleme işlemleri, geçmişten günümüze kadar birçok uygulamada kullanılmıştır. İlk başlarda, mekaniksel olan sentezleme sistemleri, yerini elektriksel sistemlerle değiştirmiştir. Literatüre bakıldığında sentezleme için temel olarak; boğumlama (söyleyiş), formant ve art arda bağlama (eklemeli) sentezleyici yöntemlerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu tez kapsamında, konuşma sentezlemede; eklemeli sentezleyici yöntemi ve bu yöntem için gerekli olan konuşma parçası için ise heceler kullanılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, geliştirilen metinden konuşma sentezleme dinamik veritabanı akış diyagramı kullanılarak hem Türkçe hem de hecelere ayrılamayan Türkçedeki yabancı kelimeleri içeren bir ses veritabanıyla çalışabilen bir Türkçe metinden konuşma sentezleme uygulaması gerçekleştirmektir. Sonuç olarak; bu çalışmada literatüre katkı olarak konuşma sentezleme işlemi için gerekli olan konuşma parçaları, sabit veritabanı yerine güncellenen bir ses veritabanı kullanılarak elde edilmiş ve kesintisiz çalışmayı amaçlayan bir sentezleme sistemi geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The speech synthesizing operations/processes have been used in many applications from past to present. The synthesizing operations which were mechanical initially replaced the place with electrical systems. When the literature is considered, it is seen that basically articulator y, formant and concatenative synthesizing methods have been used. In this thesis, the concatenative synthesizing method is used for speech synthesizing and syllables are used as the speech part required for this method. The objective of this thesis study is to carry out a speech synthesizing application from a created Turkish text which can work with a sound database containing both Turkish words and foreign words that are unable to be syllabified by using a dynamic database flow chart. Lastly, the speech parts required for speech synthesizing were obtained through an updated sound database instead of a stationary database and it was tried to develop a synthesizing system aiming at uninterrupted operation as a contribution to the literature.