Ray çeliklerine östemperleme ısıl işleminin uygulanması ve yakma alın kaynak yöntemi ile kaynak edilebilirliğinin araştırılması
Application of austempering heat treatment to rail steels and investigation of weldabilty with flush butt welding method
  1. Tez No: 460927
  2. Yazar: ŞAFHAK TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Ulaşım, Metallurgical Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, demiryollarında kullanılan R260 kalite ray çeliğine ısıl işlemler uygulanarak beynit mikroyapısı elde edilmiştir. Mevcut ray çeliklerine göre daha avantajlı olduğu düşünülen bu çelikler, rayların kaynak işlemlerinde genellikle kullanılan yakma alın kaynak yöntemi ile kaynatılmıştır ve elde edilen numunelerin mekanik ve mikro yapıları incelenerek birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Deney çalışmaları esnasında yakma alın kaynak parametreleri sabit tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar ile yakma alın kaynak yöntemini kullanarak beynit iç yapılı çeliklerin kaynak performansları incelenmiş ve normal ray ile kıyaslanmıştır. Yapılan ısıl işlem sonucunda elde edilen beynit içyapısının kaynak sonrasında kaynak bölgesinde kısmen dönüşümlere uğradığı ana metale doğru gidildikçe yine kendi iç yapısını koruduğu görülmüştür. Ayrıca kaynak bölgesinde sertlik ve çekme mukavemeti değerlerinin de arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bainitic microstructure was obtained by heat treatment on R260 rail steel, which is generally used in railways. These steels are considered to be more advantageous than current rail steels, and are obtained by heat treatment. The mechanical and micro structures of the samples obtained by this technique were investigated and compared with each other. Flash-butt welding parameters were kept constant during the experiment. In the light of test results, welding performances of bainitic steels were analyzed and compared with R260 steels. It is observed within the study that the bainit structure that was obtained by heat treatment was partially transformed on the welding area, however, it remained still on base metal. Moreover, it is also observed that the hardness level and tensile strength on the welding zone were increased.