Sıralı küme örneklemesi kullanılarak oransal tahmin yöntemlerinin incelenmesi
Investigation on ratio estimation methods using ranked set sampling
- Tez No: 460944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK ARZU ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sıralı küme örneklemesi, birimlerin ilgilenilen değişken bakımından ölçülmelerinin zor ancak başka tekniklerle aynı değişken bakımından sıralanmasının mümkün olduğu durumlarda kullanılan bir örnekleme tekniğidir. Bu çalışmada, sıralı küme örneklemesi ve medyan sıralı küme örneklemesinde birimlerin hem ilgilenilen değişken hem de yardımcı değişken kullanılarak sıralandığı durum ele alınarak, yığın ortalamasının oransal tahmini incelenmiştir. Normal dağılım varsayımı altında sıralı küme örneklemesinde yığın ortalamasının oransal tahmini için hata kare ortalaması teorik olarak elde edilmiştir. Ayrıca sıralı küme örneklemesi, medyan sıralı küme örneklemesi ve basit tesadüfi örneklemede oransal tahmin edicilerin Monte Carlo simülasyon çalışması ile hata kare ortalamaları elde edilerek, oransal tahmin ediciler göreli etkinlikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Uygulama olarak, Keban Baraj Gölü'nde yaşayan 167 balık türünün boy ve ağırlık verisi kullanılarak, sıralı küme örneklemesi ve basit tesadüfi örnekleme tasarımları farklı örnek çapları için göreli etkinlikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, sıralı küme örneklemesinin aynı örnek çapı ve korelasyon katsayısında basit tesadüfi örneklemeden daha etkin bir örnekleme yöntemi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ranked set sampling is a sampling technique used in cases which the measurement of sampling units according to the variable under consideration is difficult in all sense, but it is possible to rank sampling units according to the same variable by means of other methods. In this study, ratio estimation of the population mean is considered in the case of the units ranking by both auxiliary variable and variable of interest in ranked set sampling and median ranked set sampling. In ranked set sampling, mean square error is obtained theoretically for ratio estimation of the population mean under normal distribution assumption. Moreover, the ratio estimators are compared in terms of relative efficiency by obtaining the mean square errors of the ratio estimators by Monte Carlo simulation in ranked set sampling, median ranked set sampling and simple random sampling. As a practical application, using the data about height and weight of 167 fish living at Keban Reservoir ranked set sampling were compared with the simple random sampling in the sense of relative efficiency for different sample size. The results indicate that the ranked set sampling method is more efficient than the simple random sampling method in the same sample size and correlation coefficient.